Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmieci
27.06.2012 06:00

Projekt ustawy o odpadach - do podkomisji

Rządowy projekt ustawy o odpadach został wczoraj skierowany do dalszych prac w podkomisji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rządowy projekt ustawy o odpadach został wczoraj skierowany do dalszych prac w podkomisji. Dokument ten ma wdrożyć unijne dyrektywy. Zawiera też wszystkie dotychczasowe regulacje dotyczące odpadów.

Projekt nowej ustawy transponuje unijną ramową dyrektywę dotyczącą gospodarki odpadami z 2008 roku. Zostały w nim też uwzględnione przepisy obowiązujące obecnie. Chodzi o to, aby powstała jedna _ ustawa matka _, regulująca całościowo gospodarkę odpadami - poinformował wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

Jak mówił, w projekcie są także propozycje przepisów dotyczących: składowania odpadów, termicznego ich przekształcania, stosowania tzw. osadów ściekowych komunalnych, a także regulacje dotyczące zużytego sprzętu eklektycznego i elektronicznego, baterii, opakowań, akumulatorów oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Trzeba minimalizować ilość odpadów, a to co zostaje, należy zagospodarować. To, czego nie można powtórnie zużyć, trzeba oddać do recyklingu - mówił wiceminister, przedstawiając projekt. Chodzi o to, by jak najmniej śmieci trafiało na wysypisko - dodał.

Woźniak poinformował, że zdefiniowane zostały również obowiązki wytwórców odpadów i tych, którzy nimi gospodarują, a także nowe kategorie podmiotów - sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami.

Wiceszef resortu środowiska zaznaczył, że Polska ma opóźnienia we wdrażaniu unijnych przepisów w tym zakresie. Komisja Europejska pozwała za to nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości i zaproponowała ukaranie Polski karą finansową. Według Woźniaka, jeżeli do listopada br. uda się wdrożyć nowe przepisy, ETS prawdopodobnie oddali wniosek KE. Nowa ustawa ma zastąpić dotychczasową ustawę o odpadach z 2001 roku. Większość przepisów ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Otwarto linię do segregacji zmieszanych odpadów Linię do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych otwarto w poniedziałek w Świętochłowicach.
Odnawialne źródła energii za prawie 2,5 mln dotacji Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał prawie 2,5 mln zł z UE na realizację projektów ws. wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, a także zbiórki, segregacji i wywozu odpadów komunalnych.
UE chce nałożyć na Polskę gigantyczną karę Oprócz Polski, Komisja Europejska postanowiła ukarać także trzy inne kraje: Węgry, Słowację i Bułgarię.
Tagi: śmieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz