Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt dotyczący nadzoru właścicielskiego zgłoszony do wykazu prac rządu

0
Podziel się:

Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji.

Projekt dotyczący nadzoru właścicielskiego zgłoszony do wykazu prac rządu
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów - poinformowała dziś rzeczniczka prasowa resortu skarbu państwa Magdalena Kobos. Zaznaczyła, że projektu w wykazie tym jeszcze nie ma.

_ - Projekt nie trafił jeszcze na ścieżkę legislacyjną, bowiem wymaga dodatkowych analiz, nad którymi resort skarbu intensywnie pracuje _ - zaznaczyła rzeczniczka._ - Ustawa o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa (tzw. ustawa o nadzorze właścicielskim) umożliwi wprowadzenie jednolitych i efektywnych mechanizmów wykonywania przez Skarb Państwa uprawnień korporacyjnych. Ma na celu zagwarantowanie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, a przez to tworzenie odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek kadry menedżerskiej w spółkach Skarbu Państwa _ - wyjaśniła Kobos.

Dodała, że szczegóły na temat projektu zostaną przekazane, jak tylko projekt zostanie skierowany na ścieżkę legislacyjną. W lutym resort skarbu zapowiedział, że przygotowany zostanie nowy projekt ustawy o nadzorze właścicielskim, w którym znajdzie się wiele rozwiązań z poprzedniego dokumentu, także opracowanego przez MSP. Wskazano, że odzwierciedlenie w projekcie znajdzie też kodeks dobrych praktyk, który minister skarbu opublikował w styczniu 2012 r.

Pierwotny projekt ustawy o nadzorze właścicielskim przygotowało ministerstwo skarbu w rządzie poprzedniej kadencji. Dotyczył on kluczowych spółek Skarbu Państwa i miał na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przewidywał m.in. powołanie instytucji spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.

Dokument przewidywał, że wybierani przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy kandydaci na członków rad nadzorczych musieliby otrzymać rekomendacje Komitetu Nominacyjnego. W 10-osobowym komitecie miałyby się znaleźć osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów mieliby zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiosną 2011 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i rozpatrzyła go sejmowa komisja Skarbu Państwa. Do drugiego czytania i głosowania jednak nie doszło. Szef resortu skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w czwartek wieczorem w Superstacji, że modelowym rozwiązaniem, jak powinna wyglądać rada nadzorcza każdej spółki, a w szczególności spółki kluczowej, jest Rada Gospodarcza przy Premierze.

_ - To jest idealny przykład, jak rada nadzorcza każdej spółki, a w szczególności spółki kluczowej, powinna docelowo wyglądać i być według tych właśnie kryteriów tworzona. Czyli mamy najlepszych ludzi z rynku, również prywatnego, którzy są świetnymi ekspertami, bardzo znane nazwiska ze świata biznesu, nauki, socjologii. Ja do takiego modelu dążę _ - powiedział minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie przejmą polską firmę chemiczną? Skarb Państwa się broni Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ujawnił, jaki ma plan.
IPN chce zmienić centralę. Czynsz za wysoki IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.
Będzie wyższa cena na wezwaniu na akcje ZA Tarnów? Grupa Acron, która w ramach ogłoszonego wezwania, podjęła decyzję o ponownym wydłużeniu zapisów na sprzedaż akcji spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach do 13 lipca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)