Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienie
27.11.2014 07:33

Projekt w sprawie leczenia więźniów wraca do komisji. Trybunał Konsytucyjny ma zastrzeżenia

- Skazani nie stanowią grupy jednorodnej jako osoby pozbawione wolności, nie każdy z tych ludzi w równym stopniu stwarza zagrożenie - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kIMDARam/Flickr)

Do dalszych prac w sejmowej komisji trafił wczoraj projekt mający wprowadzić - jako zasadę - wymóg udzielania więźniowi świadczeń zdrowotnych bez asysty funkcjonariusza Służby Więziennej. Nowelizacja okazała się konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Za skierowaniem senackiego projektu zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach opowiedziały się wszystkie kluby poselskie. Propozycję nowelizacji pozytywnie ocenił też resort sprawiedliwości.

W końcu lutego, po rozpatrzeniu wniosku Rzecznik Praw Obywatelskich TK orzekł, iż niekonstytucyjny jest przepis przewidujący, że udzielanie więźniowi świadczeń zdrowotnych musi odbywać się w obecności funkcjonariusza więziennictwa. Obecnie z takiej asysty można zrezygnować jedynie _ na wniosek funkcjonariusza lub pracownika podmiotu leczniczego dla osób pozbawionych wolności _. TK odroczył utratę mocy obowiązującej obecnego przepisu o rok.

_ Skazani nie stanowią grupy jednorodnej jako osoby pozbawione wolności, nie każdy z tych ludzi w równym stopniu stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa więziennego personelu medycznego _ - mówił wtedy w uzasadnieniu orzeczenia prezes TK, sędzia Andrzej Rzepliński.

Tymczasem aktualnie przepis K.k.w. - jak wskazał TK - nie określa, w jakich przypadkach można odstąpić od obecności funkcjonariusza przy udzielaniu więźniowi świadczeń lekarskich, a ponadto dotyczy również osób pozbawionych wolności, co do których taka obecność nie musi być konieczna.

Rzepliński mówił, że _ ustawodawca, zamiast generalnej regulacji obejmującej wszystkich umieszczonych w zakładach zamkniętych, powinien wyróżnić te ich kategorie, które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie i wobec których świadczenia zdrowotne muszą być wykonywane w obecności funkcjonariusza _.

Dlatego w przygotowanym przez Senat projekcie zapisano, że porady lekarskie mają być udzielane w obecności funkcjonariusza w przypadku określonych kategorii skazanych - np. więźniów niebezpiecznych oraz naruszających dyscyplinę i porządek w zakładzie karnym. _ Wskazane kategorie muszą znajdować się pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy SW _ - zaznaczono w uzasadnieniu propozycji.

Ponadto obecność funkcjonariusza SW będzie wymagana, gdy świadczenie zdrowotne dla skazanego udzielane będzie poza więzienną służbą zdrowia, w placówkach otwartych. Możliwe będzie również, gdy okaże się to _ konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa osobie wykonującej świadczenie zdrowotne, na wniosek tej osoby _.

Analogiczny przepis o udzielaniu świadczenia zdrowotnego w asyście funkcjonariusza ma dotyczyć osób tymczasowo aresztowanych, które _ zostały zakwalifikowane jako stwarzające poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa aresztu _.

Przewodniczący komisji ds. zmian w kodyfikacjach Witold Pahl (PO) wskazał, że w związku z tymi zmianami konieczne będzie także dopracowanie przesłanek, na podstawie których poszczególni skazani i aresztowani są kwalifikowani do grupy więźniów niebezpiecznych bądź stwarzających poważne zagrożenie. Innym projektem zmian w prawie - dotyczącym właśnie tego zagadnienia - Sejm ma zająć się w czwartek.

Według danych przedstawionych przed TK w lutym przez szefa Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego, w ostatnich trzech latach odnotowano osiem napaści na pracowników personelu medycznego, z czego do dwóch doszło w gabinetach lekarskich. _ Osiem przypadków na 176 napaści w tym okresie na pracowników SW to przy ponad 80 tys. osadzonych nie jest wysoka liczba _ - mówił Włodarski.

Czytaj więcej w Money.pl
Służba Więzienna pod lupa prokuratora Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie powołał komisję, która ma wyjaśnić okoliczności ujawnienia oraz wejścia w posiadanie przez skazanych materiałów i przedmiotów niedozwolonych.
Podejrzany o szpiegostwo uniknie aresztu? Nie ujawniono szczegółów zażalenia, które wnosi o uchylenie aresztu.
PO i PiS jednym głosem w sprawie zniesienia... _ Należy przejrzeć także inne akty prawne, które są z okresu stalinowskiego, żebyśmy mieli ten temat zamknięty _- powiedział jeden z posłów Solidarnej Polski.
Tagi: więzienie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz