Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zachodni brzeg
10.11.2014 07:34

Projekt rozszerzenia izraelskiego prawa na Zachodni Brzeg

Większość państw uważa żydowskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu za nielegalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Izraelski ministerialny komitet do spraw legislacji zatwierdził projekt ustawy, rozciągającej obowiązywanie całości izraelskiego prawa na żydowskich osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jednak minister sprawiedliwości Cipi Liwni, która jest głównym izraelskim negocjatorem w tkwiących od kwietnia w impasie rozmowach pokojowych z Palestyńczykami, zapowiedziała złożenie odwołania w tej sprawie - co w praktyce bezterminowo zawiesza uchwalenie ustawy przez parlament.

Izrael, który zdobył Zachodni Brzeg w wojnie sześciodniowej w 1967 roku, traktuje to terytorium jako podległe kontroli jego sił zbrojnych i dlatego kwestie prawne dotyczące 2,4 mln mieszkających tam Palestyńczyków rozpatrywane są głównie przez sądy wojskowe. Natomiast 350 tys. żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu podlega faktycznie jurysdykcji cywilnych sądów w Izraelu, gdyż na mocy wcześniejszych decyzji parlamentu rozciągnięto na nich obowiązywanie znacznej części izraelskiego ustawodawstwa, dotyczącego przede wszystkim prawa karnego i podatkowego oraz poboru do wojska.

Jednak stosowanie wobec osadników innych izraelskich ustaw wymaga ich wcześniejszego inkorporowania do wydawanych przez administrację wojskową regulaminów - co uzależnione jest od woli dowódców.

W myśl zaaprobowanego przez ministerialny komitet projektu ustawy dowódcy wojskowi będą musieli w ciągu 45 dni po uchwaleniu danej ustawy wydać rozkaz o identycznym z nią brzmieniu, co zapewni rozszerzenie całości izraelskiego ustawodawstwa na osadników.

Inicjatorzy projektu twierdzą, że takie rozwiązanie nie zmieniłoby statusu Zachodniego Brzegu ani nie byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Większość państw uważa żydowskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu za nielegalne. Przyszłość żydowskich osiedli jest głównym problemem utrudniającym zakończenie wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Izraelskie wojsko zów na Zachodnim Brzegu Izraelscy żołnierze próbowali aresztować poszukiwanego bojownika radykalnego Hamasu - poinformowały źródła palestyńskie i izraelskie.
Zabili go, bo stawiał opór. Zamieszki w kraju Demonstranci obrzucili siły porządkowe kamieniami i koktajlami Mołotowa - poinformowała policja.
Palestyńczyk wjechał autem w grupę żołnierzy Rzecznik Hamasu Fawzi Barhum nazwał atak wspaniałą operacją przeprowadzoną przez bohatera. Wezwał do kolejnych takich zamachów.
Tagi: zachodni brzeg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz