Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja w polsce
28.11.2012 13:44

Prof. Płatek: "Obecne prawo przyczynia się do bezkarności gwałcicieli"

Biuro ds. równego traktowania przy tej okazji wskazuje też na konieczność podpisania i ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Ściganie gwałtu na wniosek osoby pokrzywdzonej skupia uwagę na ofierze; pozostawia sprawcę bezkarnego i na marginesie uwagi - przekonuje prof. Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Nad zmianą trybu ścigania gwałtu pracuje Sejm.

Od niedzieli 25 listopada trwa kampania _ 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet _. Biuro Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz wspiera tę akcję, nagłaśniając problem przemocy wobec kobiet i informując o różnych jej aspektach. W ramach tej akcji informacyjnej Biuro zwróciło opinie do osób zajmujących się problemem przemocy.

Biuro ds. równego traktowania przy tej okazji wskazuje też na konieczność podpisania i ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Kozłowska-Rajewicz zwraca uwagę na związek przemocy ze stereotypami. _ - W Polsce panuje powszechne przekonanie, że ognisko domowe jest domeną tylko i wyłącznie kobiety. Powinna ona bezpłatnie świadczyć wszelkie usługi w zakresie sprzątania, gotowania, prasowania i opieki nad dziećmi. Kobiety, które tego nie robią, są postrzegane jako złe matki i żony. W sytuacjach kryzysowych może to prowadzić do przemocy. Przekonanie, że kobiety są istotami biernymi, mniej inteligentnymi, mniej odważnym i mniej ambitnymi powoduje, że od początku inaczej formułuje się oczekiwania wobec dziewczynek, a potem kobiet. Kultywuje się w nich postawę bierności i skromności, co potem wpływa na ich sytuację na rynku pracy. Postrzeganie kobiet jako biernych i uległych również prowokuje przemoc, w tym seksualną. Walka o świat bez stereotypów to walka o świat bardziej prawdziwy, bardziej sprawiedliwy i wolny od przemocy _ - podkreśla pełnomocniczka.

W myśl idei, że istnieje związek przemocy wobec kobiet ze stereotypowym postrzeganiem płci, walka ze stereotypami jest jednym z głównych celów Konwencji. W ramach przygotowań do wdrożenia Konwencji konieczna jest m.in. zmiana trybu ścigania gwałtu.

Obecne ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, czyli występuje tzw. tryb wnioskowy, który w założeniu miał chronić prywatność ofiary. Jak tłumaczy Biuro Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania, było to kiedyś motywowane tym, że ofiary często oskarżano o _ prowokowanie sprawcy _ i powszechnie panowało przekonanie, że _ przyzwoitych kobiet się nie gwałci _. Obecnie w Europie żadne państwo poza Polską i Rumunią nie ma tak szeroko zdefiniowanego trybu wnioskowego dla gwałtu, a w przeważającej większości jest to przestępstwo bez wyjątku ścigane z urzędu.

Według prof. Płatek, która ustawodawstwem dotyczącym gwałtu zajmuje się od lat, obecna sytuacja jest niedopuszczalna i chroni sprawców, a nie ofiary. _ Tryb wnioskowy powoduje perwersyjne odwrócenie porządku, skupia uwagę na ofierze i ma tendencje do przerzucania na nią odpowiedzialności za przestępstwo, którego jest ofiarą. Pozostawia sprawcę bezkarnego i na marginesie uwagi. Niesie przesłanie, że w sprawach o zgwałcenie należy pozostawić wolę ścigania ofierze, bo to na nią spada hańba i wstyd. Wzmacnia to kulturowe przyzwolenie na nieliczenie się ze zdaniem kobiet, także w sferze seksualnej. Przykładem tego jest niesłabnąca aktualność powiedzonka, że gdy kobieta mówi +nie+, to mówi +tak+, a gdy mówi +tak+, to jest ladacznicą _ - podkreśla Płatek.

Nad nowelizacją przepisów, która zmieni tryb ścigania gwałtu, pracuje obecnie Sejm.

Konwencja ma także chronić ofiary przed powtórną wiktymizacją ze strony służb, które mają z ofiarami kontakt zawodowy: policji, prokuratury, lekarzy i pracowników socjalnych. Jak podkreśla Biuro Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania, obecnie polskie prawo niewystarczająco chroni ofiary przemocy, co jest szczególnie widoczne w procedurach przesłuchań. Zbyt często ofiary są przesłuchiwane kilkakrotnie, czasem w obecności sprawcy, co naraża je na psychiczną traumę i niepotrzebne cierpienie.

Grzegorz Wrona, prawnik, konsultant specjalistycznej poradni rodzinnej do spraw przeciwdziałania przemocy, zwraca uwagę, że dla osoby pokrzywdzonej przestępstwem, duże znaczenie ma nie tylko zachowanie poszczególnych osób w bezpośrednim kontakcie z nią, ale nie mniej ważnym elementem jest treść dotyczących jej dokumentów. _ - Mam tu głównie na uwadze uzasadnienia postanowień w postępowaniu przygotowawczym oraz uzasadnienia orzeczeń sądowych. Oto bowiem, po otrzymaniu takiego pisma, osoby pokrzywdzone studiują je z niezwykłą starannością, analizują każde słowo, a nie mając żadnej możliwości dowiedzenia się "co autor miał na myśli", niejednokrotnie czują się pokrzywdzone sposobem ich opisania, użytymi sformułowaniami itd. Zdarzały mi się przypadki, że osoba pokrzywdzona "wygrała" sprawę w sądzie, ale uznawała sformułowania użyte w uzasadnieniu za krzywdzące wobec siebie i rozważała wniesienie apelacji _ - podkreśla Wrona.

Jego zdaniem używanie sformułowań, z których wynika, że osoba pokrzywdzona przyczyniła się do popełnienia przestępstwa lub, że wyolbrzymia jego skutki, może prowadzić do wtórnej wiktymizacji. _ - Język, którym posługuje się osoba pisząca uzasadnienie ma bowiem nie tylko znaczenie prawne, ale dla osób pokrzywdzonych jest rodzajem oceny dokonanej przez obcego człowieka. Siła tej oceny nieraz może skrzywdzić _ - dodaje.

Kampania _ 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet _ potrwa do 10 grudnia.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK wytyka dużą niegospodarność w policji Zakup przez policję mobilnych urządzeń nagłaśniających dużej mocy LRAD (Long Range Acoustic Device), wyposażonych w moduł wysyłania sygnału wysokiej częstotliwości, był nierzetelny, niegospodarny i niecelowy.
Policja kupiła nielegalny sprzęt do pacyfikacji Polska policja kupiła sprzęt do pacyfikacji zamieszek, na który nie pozwala polskie prawo.
150 ofiar w miesiąc. Zakapturzeni na motorach Dwaj szefowie policji w Sao Paulo, największym mieście Ameryki Południowej, zostali zdymisjonowani.
Tagi: policja w polsce, gwałciciele, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz