Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces zbiorowy powodzian ruszył w krakowskim sądzie

0
Podziel się:

Przed sądem dowodzą, że to właśnie decyzje i opieszałość urzędników państwowych spowodowały rozmiar katastrofy.

Proces zbiorowy powodzian ruszył w krakowskim sądzie
(Stefan Maszewski/REPORTER)
bESvQWjp

Dwadzieścia siedem ofiar powodzi z 2010 roku z okolic Sandomierza domaga się odszkodowań od Skarbu Państwa.

Przed sądem dowodzą, że to właśnie decyzje i opieszałość urzędników państwowych spowodowały rozmiar katastrofy. Na liście pozwanych znalazł się wojewoda świętokrzyski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, władze powiatu oraz miasta Sandomierz.

Powodzianie skarzą się na zaniedbania przy budowie wałów przeciwpowodziowych, na zbyt późne ostrzeżenie ich przed powodzią i brak pomocy po zalaniu ich domów i przedsiębiorstw. Jako przykład zaniedbań podają przerwany wał Huta-Koćmierzów.

bESvQWjr

Ich zdaniem nie znalazły się tam betonowe zbrojenia ani stalowe podpory. _ - Sam piasek z dna Wisły był w przerwanym wale _ - wyjaśniał prowadzący firmę budowlaną Henryk Kaczor, który szacuje swoje straty na ponad 900 tysięcy złotych. Przed sadem zeznawali dziś między innymi przedstawiciele pozwanych instytucji.

Tłumaczyli, że na konieczne prace przy konserwacji i przebudowie wałów nie mieli pieniędzy. - _ Dla nas nie jest to tłumaczenie! Płacimy wysokie podatki i nie ma dla nas takiej argumentacji, że brak środków powoduje, ze nasz bezpieczeństwo jest zagrożone _ - mówi Zbigniew Rusak -reprezentant poszkodowanych .Dwudziestu siedmiu powodzian żąda w sumie odszkodowań na ponad 17 milionów złotych.

Jednak o zadośćuczynienie będą mogli walczyć w kolejnych indywidualnych procesach. Dopiero po tym jak sąd zdecyduje, czy urzędy państwowe i samorządowe są odpowiedzialne za ich straty. Poszkodowanych, którzy chcieli przyłączyć się do pozwu jest więcej, jednak pozwane instytucje składały apelacje i roszczenia uległy przedawnieniu. W 2010 roku w regionie świętokrzyskim straty po powodzi oszacowano na prawie miliard złotych.Podtopionych i zalanych zostało 3,5 tysiąca domów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m96061.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/powodz;w;wielkiej;brytanii;powodzianie;dostana;odszkodowania,209,0,1495249.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 450 mln funtów odszkodowań dla powodzian Rząd w Londynie wywierał od stycznia silną presję na ubezpieczycieli, by jak najszybciej wypłacili odszkodowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/m215805.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;chce;referendum;w;sprawie;zio;2022;w;krakowie,223,0,1492191.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcą referendum ws. organizacji igrzysk Według projektu głównym organizatorem igrzysk ma być stolica Małopolski, ale zawody mają się odbywać też np. w Myślenicach czy Zakopanem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m241488.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/syndyk;podejrzany;o;przywlaszczenie;2;5;mln;zl,130,0,1482882.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Syndyk podejrzany o przywłaszczenie 2,5 mln zł Według ustaleń śledczych od października 2012 roku podejrzany zaczął część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży likwidowanego majątku przekazywać na własne konta.
bESvQWjS
kraj
wiadomości
KOMENTARZE
(0)