Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces współpracowników reżimu. Uniewinnieni

0
Podziel się:

Były egipski premier z czasów prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik, oraz dwaj synowie obalonego w lutym 2011 r. szefa państwa zostali uniewinnieni przez sąd w Kairze z zarzutów korupcyjnych.

Hosni Mubarak, obalony prezydent Egiptu
Hosni Mubarak, obalony prezydent Egiptu (primeministergr/CC/Flickr)

Ahmad Szafik, który był ostatnim premierem Egiptu za rządów Mubaraka, a także dowódcą egipskich sił powietrznych, był sądzony zaocznie. Z kraju wyjechał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich z czerwca 2012 r., w których przegrał z kandydatem Bractwa Muzułmańskiego, islamistą Mohamedem Mursim, który z kolei został obalony przez wojsko 3 lipcu.

Szafik został oskarżony o to, że w 1995 r. sprzedał po bardzo zaniżonych cenach działki synom ówczesnego prezydenta, Gamalowi i Alai Mubarakom. Były premier od początku utrzymywał, że zarzuty były motywowane politycznie.

W czwartek uniewinniono również czterech emerytowanych generałów.

W ciągu dnia inny sąd ma wydać wyrok w innej sprawie korupcyjnej przeciwko całej trójce. Jeśli sąd również uniewinni Szafika, być może będzie on chciał powrócić do kraju - pisze Reuters.

W Egipcie w wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło ok. 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy atak w Egipcie. Nie żyje do 40 osób Nawet 35 egipskich policjantów zostało rannych w następstwie wybuchu w pobliżu bazy policyjnej pod Ismailią. Nie wiadomo, czy eksplodował samochód pułapka.
Ponad 20 osób przed sądem. Za manifestacje Znany egipski aktywista Alaa Abdel Fattah i 24 inne osoby staną przed sądem za złamanie nowego przepisu zakazującego udziału w manifestacjach, na które nie wydano oficjalnego pozwolenia.
Sąd zwolnił kobiety popierające Mursiego Groziło im 11 lat pozbawienia wolności.
Ważny moment w Egipcie. Ruszyły głosowania Nowa konstytucja Egiptu, której wstępnie zatwierdzony projekt zaczęto głosować dzisiaj artykuł po artykule, umocni rolę wojskowych, zlikwiduje wyższą izbę parlamentu i zakaże tworzenia partii religijnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)