Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces "Ukryta Twarz". Wśród oskarżonych minister

0
Podziel się:

Przed portugalskim sądem stanęło 36 osób, wśród których znaleźli się ludzie biznesu i polityki.

Proces "Ukryta Twarz". Wśród oskarżonych minister
(freddie boy/CC/Flickr)

Przed sądem w Aveiro w środkowej Portugalii rozpoczął się jeden z największych procesów korupcyjnych w historii kraju. Na ławie oskarżonych zasiadło 36 osób, wśród których znaleźli się ludzie biznesu i polityki, w tym były minister.

Głównym oskarżonym w tzw. procesie _ Face Oculta _ (Ukryta Twarz)
jest Manuel Godinho, przedsiębiorca z północnej miejscowości. Zarzuca mu się kierowanie grupą przestępczą, która przez sieć popierających się wzajemnie firm czerpała nielegalne korzyści finansowe przez kilka lat, do 2009 roku. Wśród stawianych mu zarzutów jest m.in. pranie brudnych pieniędzy, ustawianie przetargów publicznych, a także unikanie płacenia podatków.

Obok Godinho na ławie oskarżonych zasiadło 35 osób, w tym byli prezesi i członkowie największych spółek państwowych z branży energetycznej, paliwowej oraz telekomunikacyjnej. Zarzuty udziału w sieci korupcyjnej usłyszał m.in. były prezes operatora sieci energetycznych firmy REN, Jose Penedos, a także były członek zarządu firmy telekomunikacyjnej Portugal Telecom Pedro Penedos.

Wśród oskarżonych znalazł się również były socjalistyczny minister ds. młodzieży i sportu Armando Vara. W okresie działalności grupy korupcyjnej pełnił on funkcję prezesa największego państwowego banku Caixa Geral de Depositos.

Według portugalskich dziennikarzy, śledztwo prowadzone od 2009 roku _ wskazywało wyraźnie _ na powiązania Vary z Godinho, sugerując, że były minister był pośrednikiem między portugalskim przedsiębiorcą a sprawującym wówczas funkcję premiera Jose Socratesem. Chociaż media, które weszły w posiadanie nagranych rozmów telefonicznych między Varą a Socratesem, informowały o współudziale byłego lidera socjalistów w aferze korupcyjnej, w listopadzie 2009 roku sąd najwyższy nakazał zniszczenie taśm.

W 2010 roku tygodnik _ Sol _ opublikował fragmenty rozmów telefonicznych oskarżonych w procesie _ Face Oculta _, którzy wskazywali na udział Socratesa w próbach podporządkowania sobie za pomocą spółek państwowych nieprzychylnych rządowi mediów. Według komentatorów, rozpoczęty proces może ujawnić kolejnych przedsiębiorców i polityków, którzy czerpali korzyści z sieci powiązań Godinho.

Więcej głośnych procesów w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t98149.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;premier;chorwacji;bral;lapowki;rusza;proces,200,0,953032.html) Były premier brał łapówki? Rusza proces Kolejne podejrzenia o korupcję we wstrząsanej skandalami rządzącej Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej (HDZ) będą przedmiotem śledztwa. Poinformowała o tym w czwartek premier Chorwacji Jadranka Kosor.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t87642.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rusza;proces;bylego;prezydenta;nie;przyznaje;sie,28,0,903196.html) Sądzą byłego prezydenta. Grozi mu 10 lat Prawnicy poinformowali, że były prezydent jest zbyt chory, by uczestniczyć w procesie sądowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t148600.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zdefraudowali;miliony;staneli;przed;sadem,164,0,861092.html) Zdefraudowali miliony. Stanęli przed sądem Skandal wokół zakładów na mecze piłkarskie zmusił do dymisji wietnamskiego ministra transportu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)