Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ukraina
17.08.2011 11:03

Proces Tymoszenko. Juszczenko świadkiem

Były prezydent Ukrainy będzie świadczyć w procesie byłej premier Julii Tymoszenko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przybył w środę rano do sądu w Kijowie, gdzie będzie świadczyć w procesie byłej premier Julii Tymoszenko, oskarżonej o przekroczenie uprawnień przy podpisywaniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Przesłuchania Juszczenki domagała się prokuratura, jednak były szef państwa nie stawił się na pierwsze wezwanie sądu, wyjaśniając, że przebywa na urlopie poza granicami Ukrainy. Po powrocie Juszczenki do kraju ,sąd ponowił wezwanie na proces.

Ukraińscy komentatorzy twierdzą, że spotkanie Juszczenki ze skonfliktowaną z nim Tymoszenko w sądzie będzie aktem symbolicznym, gdyż byli przeciwnicy obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza z czasów pomarańczowej rewolucji 2004 roku z pewnością nie przegapią okazji, by nie wyciągnąć przeciwko sobie _ brudów z przeszłości _.

_ Problem polega na tym, że niewielu przeciętnych obywateli rozumie zawiłości prawne, dotyczące kompetencji premiera Tymoszenko bądź historii stosunków gazowych między Rosją a Ukrainą. Nie zważając jednak na to, większość oglądających telewizję lub czytających gazety ludzi jest w stanie zrozumieć sugestie byłego prezydenta Juszczenki, że była szefowa rządu złamała jego dyrektywy i pojechała w 2009 roku do Moskwy, do Władimira Putina, by rozwiązać swe prywatne problemy _ - napisała przed kilkoma dniami opiniotwórcza gazeta internetowa _ Ukrainska Prawda _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t103296.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dmitrij;miedwiediew;ujmie;sie;za;julia;tymoszenko,207,0,889295.html) Miedwiediew załatwi Tymoszenko wolność?

Te _ prywatne problemy _ Tymoszenko to m.in. niespłacone do dziś zadłużenie należącej do niej w przeszłości korporacji Zjednoczone Systemy Energetyczne wobec ministerstwa obrony Rosji.

Oczekuje się, że Tymoszenko ze swej strony wytknie Juszczence jego związki ze spółką RosUkrEnergo (RUE), która zajmowała się pośrednictwem w handlu gazem między Rosją, Ukrainą a państwami Europy Zachodniej. Zawarte na początku 2009 roku przez Tymoszenko i Putina porozumienie gazowe między Rosją a Ukrainą usunęło RUE z ukraińskiego rynku.

Choć sam Juszczenko odrzucał oskarżenia o udział - osobisty lub jego rodziny - w machinacjach gazowych, w kontekście tym wymieniany był jego starszy brat Petro. Spekulowano, że w działalność RUE mogła być zaangażowana należąca do Petra Juszczenki firma Petrohaz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t75827.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;odwoluje;ambasadora;na;ukrainie;stanal;w;obronie;tymoszenko,223,0,888799.html) Francja słaba. Odważny ambasador odchodzi

Obecne władze w Kijowie uważają, że zawarty za czasów rządów Tymoszenko kontrakt gazowy z Rosją jest dla Ukrainy niekorzystny i co jakiś czas domagają się od Moskwy jego zmiany. Ukraina podkreśla, że po porozumieniu Tymoszenko z Putinem Kijów płaci za rosyjski gaz drożej niż Niemcy i Słowacja, choć Ukraina jest położona bliżej granic Rosji.

Tymoszenko oświadcza, że zawierając na początku 2009 roku umowę gazową z Rosją doprowadziła do wznowienia wstrzymanego wówczas tranzytu gazu do państw Europy Zachodniej i nie pozwoliła Ukraińcom zamarznąć.

Była premier twierdzi, że jej proces to element planu władz, które dążą do jej ukarania, by nie mogła uczestniczyć w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t83098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/julia;tymoszenko;nie;trafi;do;aresztu;chociaz;obrazila;sedziego,252,0,881660.html) Sąd nie wyśle byłej premier za kratki Sąd w Kijowie nie zgodził się na aresztowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - podała agencja Interfax-Ukraina. Z wnioskiem o zatrzymanie wystąpiła prokuratura.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t75826.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyrzucili;tymoszenko;z;sali;sadowej,188,0,867004.html) Wyrzucili Tymoszenko z sali sądowej Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została usunięta z sali sądowej podczas własnego procesu, odbywającego się w związku z oskarżeniem o nadużycie władzy w okresie, gdy stała na czele rządu.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz