Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces stulecia w Brazylii. Oskarżeni politycy i biznesmeni

0
Podziel się:

Przed sądem w stolicy Brazylii rozpoczął się proces nazwany przez media procesem stulecia.

Proces stulecia w Brazylii. Oskarżeni politycy i biznesmeni
(abdallahh/CC/Flickr)

Przed sądem w stolicy Brazylii rozpoczął się w czwartek proces nazwany przez media procesem stulecia. Oskarżeni to trzej byli prezydenccy ministrowie oraz 35 innych polityków, a także przedsiębiorców. Zarzuca się im głównie korupcję.

Skandale korupcyjne i gospodarcze postawiły w 2005 roku w bardzo trudnej sytuacji rząd ówczesnego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy. Usunął on wówczas ze stanowisk trzech swoich ministrów i wielu współpracowników wywodzących się z Partii Pracujących (PT).

Lula oświadczył, że nadużyli jego zaufania i określił to jako _ zdradę _ ze strony działaczy własnej partii. Wprowadził też do gabinetu wielu polityków nie związanych z PT.

Wśród oskarżonych jest niegdyś bardzo wpływowy szef gabinetu prezydenta, Jose Dirceu. Dwaj pozostali byli członkowie najwyższych władz to były skarbnik PT Delubio Soares i były przewodniczący ugrupowania Jose Genoino.

Brazylijskie media nie przewidują, aby proces mógł poważnie zaszkodzić obecnemu rządowi, powołanemu w wyniku wyborów prezydenckich z 2010 roku. Najbliższa współpracownica Luli, obecna prezydent Dilma Rousseff, nie powołała bowiem do swojej administracji ani jednej z osób zamieszanych w skandale korupcyjne.

Swój sukces wyborczy Rousseff zawdzięcza głównie wydatnej poprawie warunków życia Brazylijczyków w ciągu dwóch kadencji prezydenta Luli. W czasie jego rządów ze strefy ubóstwa do najniższych warstw klasy średniej przeszło 40 milionów ludzi - twierdzi ekspert Instytutu Analiz z Sao Paulo, Alberto Almeida.

Według portalu internetowego hiszpańskojęzycznej sekcji BBC, _ jeśli oskarżeni zostaną skazani, będzie to oznaczało, że brazylijskie instytucje sprawujące kontrolę nad życiem publicznym, rzeczywiście kontrolują władzę wykonawczą _.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)