Notowania

radovan karadzić
16.10.2012 12:18

Proces Radovana Karadżicia."Zrobiłem wszystko, by zapobiec wojnie"

- "Zrobiłem wszystko, by zapobiec wojnie. Nikt nie sądził, że w Bośni dojdzie do ludobójstwa" - powiedział były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikhail Evstafiev/CC/Wikipedia)

Zrobiłem wszystko, by zapobiec wojnie. Nikt nie sądził, że w Bośni dojdzie do ludobójstwa - powiedział były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić, rozpoczynając swą mowę obrończą przed trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

_ - Nie powinienem być oskarżonym, powinienem zostać nagrodzony za wszystkie dobre działania, które podjąłem, bo uczyniłem wszystko, co było w ludzkich możliwościach, żeby zapobiec wojnie i zminimalizować ludzkie cierpienia _ - mówił spokojnym głosem Karadżić przed haskim trybunałem.

_ - Ogłaszałem wiele jednostronnych rozejmów, wielokrotnie powstrzymywałem naszą armię, kiedy była bliska zwycięstwa _ - dodał. Podkreślił, że jest _ człowiekiem łagodnym, tolerancyjnym i mającym wyjątkową umiejętność rozumienia innych _.

67-letni Karadżić broni się sam, ale dysponuje ekipą pomagających mu prawników. Na swą obronę otrzymał od trybunału 300 godzin - tyle samo, co oskarżenie - i zamierza powołać 300 świadków.

Karadżić jest oskarżony o zbrodnie popełnione w czasie wojny w Bośni w latach 1992-1995; zginęło wówczas 100 tys. ludzi. Postawiono mu m.in. zarzut ludobójstwa, który dotyczy odpowiedzialności za masakrę ośmiu tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w lipcu 1995 roku. Masakra w Srebrenicy jest uważana za największą zbrodnią popełnioną w Europie po II wojnie światowej.

Karadżić został aresztowany w Belgradzie w lipcu 2008 roku. Wcześniej ukrywał się przez 13 lat. Od początku procesu, który ruszył w październiku 2009 roku, utrzymuje, że jest niewinny.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapłaci za swój proces 146 501 euro Karadżić jest oskarżony o zbrodnie popełnione w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95.
Serbia obiecuje. "Nie naruszymy granicy" Premier Serbii Ivica Daczić skrytykował stanowisko Komisji Europejskiej, która jako warunek negocjacji akcesyjnych wymaga od Belgradu poszanowania integralności terytorialnej Kosowa,
Setki osób na pogrzebie książęcej rodziny W pogrzebie udział wzięli prezydent Tomislav Nikolić, serbskie duchowieństwo prawosławne i członkowie rodziny.
Skorumpowany minister? Wszczęto śledztwo Dulić i dwaj jego dawni współpracownicy zostali oskarżeni o wybranie w 2011 roku bez przetargu prywatnej firmy do zakładania w Serbii sieci światłowodowej.
Tagi: radovan karadzić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz