Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Polaka z Greenpeace w Murmańsku. Ma małe szanse na wyjście

0
Podziel się:

Opóźnia się rozpoczęcie rozprawy Polaka w Murmańsku. Dziś Sąd obwodowy ma rozpatrzyć skargę działacza Greenpeace Tomasza Dziemianczuka, na areszt.

Proces Polaka z Greenpeace w Murmańsku. Ma małe szanse na wyjście
(PAP/EPA)

Opóźnia się rozpoczęcie rozprawy Polaka w Murmańsku. Dziś Sąd obwodowy ma rozpatrzyć skargę działacza Greenpeace Tomasza Dziemiańczuka, na areszt. Polak z Greenpeace ma niewielkie szanse na wyjście z rosyjskiego aresztu.

Tak twierdzą koledzy Tomasza Dziemiańczuka, który od prawie miesiąca jest przetrzymywany w Murmańsku. Ekolog z Uniwersytetu Gdańskiego został oskarżony o piractwo, za co grozi w Rosji od 10 do 15 lat łagru.

Dziemianczuk został aresztowany wraz z 29 innymi działaczami Greenpeace. 18 września, operując z pokładu pływającego pod holenderską banderą _ Arctic Sunrise _, działacze Greenpeace'u usiłowali wdrapać się na Morzu Barentsa na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce.

Interweniowała straż przybrzeżna na Morzu Barentsa. Wszystkim aresztowanym ekologom Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej postawił zarzut piractwa. Grozi im za to od 10 do 15 lat więzienia.

W rosyjskim areszcie przebywa jeszcze 29 innych osób, którym także postawiono zarzut piractwa. Połowa z nich stawała już przed sądem, prosząc o zmianę środka zapobiegawczego, ale sąd pozostał nieugięty. - _ Podobnie będzie w przypadku Tomasza _ - twierdzi rzeczniczka Greenpeace Rosja Julia Prodina. - _ Praktyka wskazuje na to, że decyzje sądu będą identyczne jak we wcześniejszych przypadkach. Sądzimy, że decyzje w tej sprawie zapadły już dawno i Tomasz pozostanie w areszcie _.

Tymczasem dziś mija termin ultimatum, jakie Holandia postawiła Rosji, w związku ze sprawą Greenpeace. Jeśli Moskwa nie znajdzie rozsądnego wyjścia z tej sytuacji, to Haga złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Morskiego w Hamburgu.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja w sprawie ekologów Greenpeace Sąd Obwodowy w Murmańsku oddalił pierwsze dwie skargi zagranicznych aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace na decyzje Sądu Rejonowego w tym mieście.
Polak trafi na 15 lat do rosyjskiego łagru? Komitet Śledczy twierdzi, że aktywiści Greenpeace popełnili przestępstwo piractwa i zamierza wszystkich postawić przed sądem. Zarzuty usłyszało już 14 ekologów, w tym Tomasz Demiańczuk.
Aktywiści Greenpeace oskarżeni o terroryzm Aktywistom ze statku _ Arctic Sunrise _, zatrzymanego na Morzu Barentsa przez straż przybrzeżną Rosji, postawiono też zarzuty nielegalnej działalności naukowo-badawczej.
Członkini Pussy Riot trafi do innego więzienia Rzecznik służb więziennictwa przekazał agencji RIA-Nowosti, że Tołokonnikowa zostanie przeniesiona do innej kolonii karnej dla własnego bezpieczeństwa. Nie ujawnił, gdzie ta kolonia się znajduje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)