Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces organizatorów zamachu na WTC. Oglądają na żywo

0
Podziel się:

Proces będą obserwować niektóre rodziny ofiar 11 września wyłonione w losowaniu.

Proces organizatorów zamachu na WTC. Oglądają na żywo
(National Park Service/public domain)
bFfBFWZh

*Chaled Szejk Mohammed i czterech innych mężczyzn, oskarżonych o przygotowanie zamachów na World Trade Center w 2001 roku, stanęli przed sądem wojskowym w Guantanamo. *Proces, który rozpocznie się w terminie późniejszym, będą obserwować w Guantanamo niektóre rodziny ofiar 11.9., wyłonione w losowaniu. Inne rodziny będą mu się przyglądać na podglądzie TV w USA. Rodziny ofiar obserwowały już w ten sposób dzisiejsze przesłuchanie.
Prowadzący przesłuchanie sędzia, pułkownik James Pohl, przedstawił pięciu terrorystom zarzuty, w tym zamordowania prawie 3000 ludzi, którzy zginęli w zamachu. Oskarżeni zachowywali się wyzywająco. Mohammed odmówił odpowiedzi na pytania sędziego. Jego cywilny adwokat David Nevin powiedział, że jego klient uważa, że trybunał jest _ niesprawiedliwy _.
Początkowo oskarżeni nie odzywali się, aż w końcu jeden z nich krzyknął: _ Chcecie nas zabić! _. Obrońca Mohammeda powiedział, ze jego klient prawdopodobnie nie będzie odpowiadał na pytania, gdyż jest _ głęboko przejęty niesprawiedliwością procesu _. Proces został zawieszony w 2009 roku, kiedy prezydent Barack Obama miał zamknąć bazę Guantanamo.

Od tego czasu zostały zmienione procedury sądu wojskowego Guantanamo, między innymi zakazano uznawania za dowód w sprawie zezna¨, wymuszonych torturami. Adwokaci skarżą się jednak, że system uniemożliwia im wystarczająco częste spotkania z klientami.

Chaled Szejk Mohammed i czterech pozostałych oskarżonych usłyszą zarzuty terroryzmu, porwania, zabójstwa i zniszczenia mienia. Mogą dostać karę śmierci. Według prawników, jest mało prawdopodobne, by oskarżeni przyznali się do winy. Twierdzą oni, że są dumni ze swojej roli w przygotowaniu zamachów 11 września.

bFfBFWZj

Zobacz, gdzie sądzą Szejka Mohammeda:

Jeden z oskarżonych Walid bin Attash - to on szkolił 19 terrorystów, którzy w dniu ataku porwali samoloty i uderzyli nimi w budynki WTC w Nowym Jorku i Pentagonu w Waszyngtonie - musiał być doprowadzony do sądu przywiązany do specjalnego fotela na kółkach.

Jak wyjaśnił sędzia, było to konieczne z powodu _ jego zachowania _ przed rozprawą. Inny terrorysta Ramzi Binalshibh, organizator komórki Al-Kaidy w Hamburgu, w czasie rozprawy zaczął się modlić.

bFfBFWZp

Adwokaci oskarżonych zapowiadają długą walkę przed trybunałem. Sugerują, że ich klienci nie przyznają się do winy. Na przesłuchaniu cała piątka po raz pierwszy pojawiła się publicznie od ponad trzech lat. Oskarżeni są przetrzymywani w areszcie w amerykańskiej bazie Gauantanamo.

Wcześniej byli osadzeni w tajnych więzieniach CIA w różnych krajach, gdzie poddawano ich brutalnym przesłuchaniom uznawanym przez ONZ za tortury.

Proces pięciu organizatorów zamachów 11.9. miał się początkowo odbyć przed normalnym sądem w Nowym Jorku. Powszechne protesty przeciw takiej lokalizacji zmusiły jednak Ministerstwo Sprawiedliwości do przeniesienia rozprawy do specjalnego trybunału wojskowego (ściślej: komisji wojskowej) w Guantanamo, powołanego w celu sądzenia terrorystów za rządów poprzedniej administracji prezydenta George'a W.Busha.

O WTC czytaj więcej w Money.pl
Szok. Ofiary ataku na WTC na śmietniku Raport opracowała komisja powołana przez ministra obrony Leona Panettę w następstwie skandalu ze szczątkami żołnierzy.
Miał być następcą WTC. Zobacz, co wyszło To wynik sytuacji na rynku nieruchomości.
Zbyt podobny do WTC? Architekci przeprosili Pracownia architektoniczna MVRDV przeprosiła za projekt budynku, który wielu kojarzy się z wieżami World Trade Center tuż po atakach z 2001 roku.
bFfBFWZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)