Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Proces o krasnala. Legenda pozwała Wrocław

0
Podziel się

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces Waldemara Fydrycha, Majora, twórcy Pomarańczowej Alternatywy i jej symbolu - krasnala, przeciwko miastu Wrocław, które z krasnala właśnie uczyniło swój promocyjny gadżet.

Proces o krasnala. Legenda pozwała Wrocław
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEgWEWHV

**Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces Waldemara Fydrycha, _ Majora _, twórcy Pomarańczowej Alternatywy i jej symbolu - krasnala, przeciwko miastu Wrocław, które z krasnala właśnie uczyniło swój promocyjny gadżet.

Fydrych zarzuca miastu, że zostały naruszone jego prawa autorskie związane z wykorzystaniem wizerunku krasnala w pomarańczowej czapeczce, z kwiatkiem w dłoni, którego jest twórcą. Dlatego też domaga się od miasta przeprosin z _ ust prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza _ oraz zaprzestanie wykorzystywania bez jego zgody krasnala jako symbolu Wrocławia.

Z kolei pełnomocniczka miasta Monika Kubacka dowodziła, że miasto zleciło wykonanie promocyjnego emblematu grafikowi i ma na to dowód w postaci umowy. Sądowi nie udało się wezwać grafika, autora _ krasnala miejskiego _, na dzisiejszą rozprawę.

bEgWEWHX

Pełnomocniczka miała też wątpliwość, czy projekt krasnala Pomarańczowej Alternatywy dołączony do pozwu jest dziełem w rozumieniu prawa autorskiego, a zatem czy jest własnością Fydrycha.

Kończąc pierwszą rozprawę w tym procesie, przewodniczący składu sędziowskiego Marcin Śmigiel zaapelował do obu stron o zawarcie ugody, która byłaby dla nich korzystna. - _ Na tym etapie żadna ze stron nie może być pewna wygranej. Dlatego warto dążyć do ugody, zwłaszcza że powód nie wysuwa roszczeń finansowych _ - mówił sędzia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t31032.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroclaw;tym;razem;nie;bylo;rekordu,101,0,821093.html) Wrocław: Tym razem nie było rekordu
Już po rozprawie pełnomocnik Fydrycha przyznał, że ma nadzieję na porozumienie między stronami. - _ Jest na to czas _ - mówił Michał Błeszyński, który uważa, że ugoda byłaby korzystna dla wszystkich.

Krasnal z kwiatkiem, w pomarańczowej czapeczce od kilku lat jest wykorzystywany przez miasto Wrocław jako promocyjny gadżet. Jego wizerunek znajduje się m.in. na kubkach, czy koszulkach. Ponadto w mieście można znaleźć w różnych miejscach figurki krasnali z brązu, które też są elementem promocji miasta. Jednak do tych Fydrych nie rości sobie praw.

bEgWEWId

Krasnal po raz pierwszy na ulicach Wrocławia pojawił się za sprawą prawdopodobnie Fydrycha, twórcy Pomarańczowej Alternatywy, ruchu happeningowego w latach 80. Alternatywa działała też w innych polskich miastach, m.in. Łodzi czy Warszawie. Jej członkowie z Fydrychem, który nazywał siebie _ Majorem _, stawiali sobie za zadanie ośmieszanie PRL-owskiej rzeczywistości i władzy. Pierwszą znaną akcją było malowanie krasnoludków na murach największych polskich miast, m.in. we Wrocławiu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t46463.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;grudnia;70;znowu;odroczony,89,0,810841.html) Proces Grudnia '70 znowu odroczony Tym razem rozprawa nie doszła do skutku przez chorobę ławnika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t136783.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;porozumie;sie;z;agora,3,0,806403.html) Kaczyński porozumie się z Agorą? Prezes PiS jest gotów do ugody w sprawie o porównanie "Gazety Wyborczej" do "Trybuny Ludu".
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t19986.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;pokrzywdzonym;w;procesie;leppera,192,0,805824.html) Ziobro pokrzywdzonym w procesie Leppera Zbigniew Ziobro będzie oskarżycielem posiłkowym w procesie Andrzeja Leppera.
bEgWEWIy
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)