Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Lech Wałęsa
28.12.2011 15:38

Proces Lecha Wałęsy. Nie musi przepraszać

- Do przerwy 0:1, jest jeszcze druga połowa. Apelacja w jest oczywistością - powiedział pełnomocnik posła PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Lech Wałęsa nie musi przepraszać Ryszarda Czarneckiego za naruszenie dóbr osobistych - orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku, oddalając tym samym powództwo europosła PiS.

Na ogłoszeniu wyroku nie było Czarneckiego ani Wałęsy; w sądzie reprezentowali ich pełnomocnicy. Polityk PiS wytoczył Wałęsie proces cywilny za jego wypowiedź z maja 2009 roku w programie TVN24. Były prezydent powiedział wówczas o Czarneckim, że ten _ nie walczył o wolną Polskę, przyjechał, kiedy Polska była już gotowa _. Europoseł domagał się od Wałęsy tylko przeprosin, bez zadośćuczynienia finansowego.

Czarnecki przekonywał podczas procesu, że jako członek władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim był w latach 1982-84 kilkakrotnie represjonowany.

_ - Rolą sądu nie jest rozstrzyganie, czy ktoś był osobą walczącą o wolną Polskę, czy też taką osobą nie był. Wypowiedź powoda była tylko opinią, której nie można oceniać w kategorii prawdy i fałszu _ - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Maria Kliszcz.

Sędzia podkreśliła, że słowa Wałęsy o Czarneckim były repliką na niekorzystną opinię o działalności byłego prezydenta. _ - Nie można oczekiwać, że ktoś atakowany będzie odpowiadał bez ataku - tak powszechnie robią politycy. To, co powiedział pozwany, który nie jest przecież historykiem i naukowcem, było wypowiedzią bardzo spontaniczną. Poza tym powód i pozwany są osobami publicznymi i z tego względu muszą być bardziej przygotowani na krytykę _ - uzasadnił sąd.

Wałęsa tłumaczył podczas procesu, że nie miał zamiaru obrażać Czarneckiego. Tłumaczył też, że jego słowa sprzed dwóch lat były jedynie odpowiedzią na _ zaczepki _ europosła. Polityk PiS napisał bowiem na swoim blogu, że Wałęsa brał pieniądze za wykłady na zjazdach eurosceptycznej partii Libertas.

_ - Do przerwy 0:1, jest jeszcze druga połowa. Apelacja w tej sprawie jest oczywistością. Absolutnie nie można zgodzić się ze wszystkimi tezami wygłoszonymi w uzasadnieniu wyroku _ - powiedział dziennikarzom pełnomocnik europosła PiS Łukasz Syldatk. Jak dodał, stwierdzenie, że ktoś walczył o wolną Polskę, nie jest tylko opinią.

Zadowolenia z treści wyroku nie kryła pełnomocnik byłego prezydenta Ewelina Wolańska. _ - Jako doświadczony adwokat nie mogłam być pewna wyroku, różnie to bywa. To ogromna satysfakcja i radość szczególnie dla mojego klienta, bo on nie chciał nic złego _ - dodała.

Wyrok z oburzeniem przyjęła kilkuosobowa grupa sympatyków polityka PiS. Krzyczeli głośno: _ hańba, sąd kłamie _ i demonstracyjnie opuścili salę rozpraw nie wysłuchawszy do końca uzasadnienia decyzji sądu.

więcej o procesach polityków w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t190300.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawa;wandy;nowickiej;sledztwa;nie;bedzie,62,0,984638.html) Posłanka Palikota może odetchnąć z ulgą Odmowa została uzasadniona brakiem znamion czynu zabronionego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t136996.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;stanie;znowu;przed;sadem;za;slowa;o;iti,190,0,945342.html) Kaczyński sądzony. "Oszukał społeczeństwo" Poszło o słowa dotyczące władz Warszawy. Sąd zbada apelację lidera PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t160553.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sad;umorzyl;sprawe;wytoczona;kaczynskiemu;przez;giertycha,159,0,934303.html) Zbieranie haków nie będzie osądzone Sąd umorzył proces karny Jarosława Kaczyńskiego, którego Roman Giertych oskarżył o zniesławienie.
Tagi: Lech Wałęsa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz