Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Julii Tymoszenko został odroczony

0
Podziel się:

Tymoszenko, która skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycie władzy oskarżona jest obecnie o malwersacje finansowe z lat 90.

Proces Julii Tymoszenko został odroczony
(ec.europa.eu)

Do 10 lipca odroczył sąd rejonowy w Charkowie proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycie władzy oskarżona jest obecnie o malwersacje finansowe z lat 90.

Sąd podjął decyzję o odroczeniu na wniosek oskarżenia, które domagało się ekspertyzy medycznej, mającej ustalić, czy cierpiąca na schorzenie kręgosłupa Tymoszenko rzeczywiście nie może uczestniczyć w procesie. W związku z problemami zdrowotnymi i zgodnie z zaleceniami lekarzy byłej premier nie było w dziś na sali sądowej.

Przybyli tu natomiast wysłannicy Parlamentu Europejskiego (PE) na Ukrainę, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący PE Pat Cox, którzy monitorują postępowania sądowe wobec Tymoszenko.

Przed wejściem do sądu Kwaśniewski i Cox rozmawiali przez chwilę ze zgromadzonymi zwolennikami opozycyjnej polityk. Emisariusze PE odmówili jednak rozmowy z dziennikarzami i stwierdzili, że nie będą udzielać komentarzy aż do zakończenia procesu - podała agencja Interfax-Ukraina.

Wczoraj były polski prezydent i były szef PE spędzili ponad 3,5 godziny w charkowskim szpitalu, gdzie Tymoszenko przechodzi kurację. Po opuszczeniu szpitala także nie udzielili prasie żadnej wypowiedzi.

We wznowionym dziś procesie Tymoszenko oskarżona jest o malwersacje z lat 90., gdy kierowała firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU), która handlowała m.in. gazem.

Prokuratura zarzuca Tymoszenko _ organizowanie uchylania się od spłaty podatków na ogólną sumę przekraczającą 4,7 mln hrywien (ok. 1,95 mln złotych), kradzież oraz próbę kradzieży środków budżetowych drogą wyłudzenia ponad 25 mln hrywien (ok. 10,4 mln złotych) w ramach zwrotu podatku VAT, fałszowanie dokumentów służbowych, a także uchylanie się od spłaty 681 tys. hrywien (ok. 283 tys. złotych) podatku dochodowego _.

Niedawno zastępca prokuratora generalnego Rinat Kuzmin oświadczył, iż gotowe są kolejne oskarżenia wobec Tymoszenko. Tym razem władze zamierzają zarzucić jej udział w zabójstwie w Doniecku w latach 90. parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania. Według prokuratury parlamentarzysta miał ograniczać wpływy w Donbasie korporacji JSEU.

W zeszłym roku była premier została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele rządu ukraińskiego.

UE ocenia, że sprawa Tymoszenko ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w procesach byłej premier i kilku jej współpracowników. Bruksela chce, by Tymoszenko i inni więzieni politycy ukraińskiej opozycji mogli wziąć udział w zaplanowanych na koniec października wyborach parlamentarnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Parlament może pomóc uwolnić Tymoszenko Rada Najwyższa Ukrainy przystąpi jutro do drugiego czytania zmian w prawie, które mogłyby pomóc w uwolnieniu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier.
Potęgi szykują sankcje dla sąsiada Polski? UE i USA zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za represjonowanie byłej premier.
Wznowiono proces. Kwaśniewski obserwuje Zgodnie z zaleceniami lekarzy oskarżona, która cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa i znajduje się w szpitalu, nie uczestniczy w rozprawie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)