Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces tymoszenko
23.11.2012 16:25

Proces Julii Tymoszenko. Posiedzenie sądu znów odroczone

Do 18 grudnia sąd w Charkowie odroczył z powodu nieobecności podsądnej rozprawę przeciwko byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o nadużycia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)

*Do 18 grudnia sąd w Charkowie odroczył z powodu nieobecności podsądnej rozprawę przeciwko byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o nadużycia, gdy kierowała handlującą gazem korporacją Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). *

_ - Sąd postanowił kontynuować proces 18 grudnia z powodu nieobecności na sali rozpraw podsądnej _ - poinformował sędzia Kostiantyn Sadowski. W przeddzień Tymoszenko odmówiła udziału w piątkowej rozprawie, uzasadniając to tym, że przechodzi rehabilitację w szpitalu.

Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Jej drugi proces w związku z uchylaniem się od spłaty podatków miał się rozpocząć w kwietniu, lecz jest ustawicznie odraczany.

Z powodu odbywania wyroku Tymoszenko została wykluczona z wyborów parlamentarnych na Ukrainie, które odbyły się 28 października. Po wyborach, w których jej partia Batkiwszczyna zdobyła drugie miejsce, była premier prowadziła przez 18 dni strajk głodowy przeciwko sfałszowaniu przez władze wyborów parlamentarnych. Głodówkę prowadziła w szpitalu, gdzie jest leczona z przewlekłego schorzenia kręgosłupa.

W nowym procesie prokuratura zarzuca Tymoszenko _ organizowanie uchylania się od spłaty podatków na ogólną sumę przekraczającą 4,7 mln hrywien (ok. 1,95 mln złotych), kradzież oraz próbę kradzieży środków budżetowych drogą wyłudzenia na ponad 25 mln hrywien (ok. 10,4 mln złotych) w ramach zwrotu podatku VAT, fałszowanie dokumentów służbowych, a także uchylanie się od spłaty 681 tys. hrywien (ok. 283 tys. złotych) podatku dochodowego _. Zarzuty dotyczą lat 1990.

Jeśli zarzuty prokuratury w sprawie JSEU znajdą potwierdzenie w sądzie, Tymoszenko grozi wyrok 12 lat więzienia. Zdaniem UE sprawa uwięzienia Tymoszenko i innych członków jej byłego rządu jest przykładem selektywnie stosowanego prawa na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Proces Tymoszenko znów odroczony. Powód? Sąd rejonowy w Charkowie po raz kolejny odroczył proces skazanej już na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.
Kolejna decyzja sądu w sprawie Tymoszenko Charkowski sąd po raz ósmy odłożył rozpatrywanie sprawy dotyczącej nadużyć, jakich miała się dopuścić Julia Tymoszenko w latach 90.
"Tymoszenko nie jest chora, symuluje" Opozycyjna polityk przebywa w szpitalu, gdzie jest leczona z przewlekłego schorzenia kręgosłupa.
Tagi: proces tymoszenko, julia tymoszenko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz