Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Proces Julii Tymoszenko. Parlamentarzystki proszą o ułaskawienie byłej premier

0
Podziel się:

Skazana obecnie odbywa karę 7 lat więzienia za naruszenia proceduralne w czasie podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Proces Julii Tymoszenko. Parlamentarzystki proszą o ułaskawienie byłej premier
(thisisbossi/CC/Flickr)

Grupa ponad 20 ukraińskich opozycyjnych parlamentarzystek zwróciła się do prezydenta z prośbą o ułaskawienie Julii Tymoszenko. Jest jednak mało prawdopodobne, aby Wiktor Janukowycz wydał taką decyzję.

Parlamentarzystki podkreślają, że Julia Tymoszenko obecnie odbywa karę 7 lat więzienia za naruszenia proceduralne w czasie podpisywania umów gazowych z Rosją w 2009 roku. W tej sprawie zakończono wszystkie procesy sądowe, dlatego zdaniem deputowanych można rozpocząć procedurę ułaskawienia. Wiktor Janukowycz, któremu przekazano podanie zapewnił, że rozpatrzy je w najbliższym czasie.

Julia Tymoszenko została aresztowana w sierpniu 2011 roku, a w październiku tego samego roku wydano wyrok w - tak zwanej - sprawie gazowej. Od tego czasu do Wiktora Janukowycza przyszło ponad sto różnych próśb o ułaskawienie byłej premier. W zeszłym tygodniu prezydent oświadczył, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy wobec niej nie będą toczyły się żadne sprawy karne.

Na razie w stosunku do Julii Tymoszenko wszczęte są dwa postępowania sądowe. Pierwsze dotyczy zabójstwa deputowanego i biznesmena Jewhena Szczerbania, a drugie działalności firmy Zjednoczone Systemy Energetyczne. Wiktor Janukowycz podkreślił, że to od ich przebiegu zależy dalszy los Julii Tymoszenko: im szybciej się one zakończą, tym szybciej będzie możliwość rozpatrzenia ułaskawienia.

7 kwietnia kolonię karną koło Czernihowa opuścił były minister spraw wewnętrznych i jeden z największych oponentów politycznych obecnych władz Jurij Łucenko. Został on ułaskawiony przez prezydenta. Oficjalnie na prośbę ukraińskiej rzecznik praw człowieka Walerii Łutkowskiej.

Rezygnacja z wybiórczego stosowania prawa, czyli de facto wypuszczenie wszystkich więźniów politycznych, to jeden z warunków, które stawia Bruksela, aby w listopadzie podpisać umowę stowarzyszeniową Ukrainy i Unii Europejskiej. Decyzja, czy podpisywać dokument, czy nie, ma zapaść w przyszłym miesiącu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko kontra sąd, nowa odsłona wojny Była premier Ukrainy nie zgodziła się na zasądzoną ekspertyzę jej stanu zdrowia.
Skrytykował Putina. Grozi mu 10 lat łagru Przed Leninowskim Sądem Rejonowym w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, rozpoczął się w proces jednego z liderów antykremlowskiej opozycji.
Janukowycz: Nie ułaskawię Tymoszenko Była premier, którą skazano za złamanie prawa przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, uczestniczy jeszcze w dwóch procesach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)