Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Proces Julii Tymoszenko. Kwaśniewski obserwatorem PE

0
Podziel się

Szef Parlamentu Europejskiego potwierdził, że były prezydent RP i były przewodniczący PE będą monitorowali w imieniu europarlamentu postępowania sądowe.

Proces Julii Tymoszenko. Kwaśniewski obserwatorem PE
(Reporter)
bEpXdxZx

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz potwierdził w środę, że były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący PE Pat Cox będą monitorowali w imieniu europarlamentu postępowania sądowe dotyczące byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko.

Schulz wydał oświadczenie, w którym z satysfakcją ogłosił, że Kwaśniewski i Cox przyjęli już jego propozycję w tej sprawie. Podkreślił, że obaj są _ osobistościami cieszącymi się reputacją międzynarodową _, _ wzbudzają szacunek swymi znakomitymi dokonaniami w dziedzinie polityki zagranicznej i wewnętrznej _ oraz mają _ szerokie poparcie wszystkich sił politycznych w Parlamencie Europejskim _.

Schulz wyraził nadzieję, że ich misja będzie _ przełomem, który pomoże Ukrainie w zajęciu się problemami dotyczącymi rządów prawa i niezawisłości sądownictwa i przyczyni się do przywrócenia wzajemnego zaufania w stosunkach UE-Ukraina _.

bEpXdxZz

Przewodniczący PE wskazał, że Kwaśniewski i Cox będą mieli pełny dostęp do wszystkich dokumentów istotnych dla sprawy Tymoszenko, a także do prawników, prokuratorów i innych osób zaangażowanych w tę sprawę. Dodał, że Parlament Europejski zapewni wszechstronną pomoc prawną i logistyczną.

Schulz poinformował, że Kwaśniewski i Cox spotkają się z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem 11 czerwca w Kijowie. Oczekuje się też, że spotkają się z rodziną i adwokatami Julii Tymoszenko.

23 maja po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem na marginesie nieformalnego szczytu UE Schulz poinformował, że prowadzi rozmowy z rządem ukraińskim, a także rodziną uwięzionej byłej premier Ukrainy o tym, w jaki sposób doprowadzić do międzynarodowej obserwacji procesu w sprawie skargi kasacyjnej Tymoszenko. Schulz wskazał wiceprzewodniczącego PE Jacka Protasiewicza (PO) jako organizatora misji Parlamentu Europejskiego. Informował wówczas, że misja, która uda się na Ukrainę, będzie się składać z _ kompetentnej osoby lub osób _.

Sąd Najwyższy Ukrainy odłożył rozpatrywanie skargi kasacyjnej Tymoszenko do 26 czerwca. Była premier została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku; w tym czasie Tymoszenko stała na czele rządu ukraińskiego.

bEpXdxZF

Jak podkreślał po spotkaniu z Schulzem Tusk, ukraińska inicjatywa szefa PE ma kilka znaczeń, a dla niego szczególnie ważne jest, że _ może rozładować nieznośną atmosferę wokół Ukrainy w związku z Euro 2012 _. Zastrzegł, że stanie się to, jeśli będą współpracować władze w Kijowie.

Wcześniej premier Azarow zgodził się na taką międzynarodową obserwację procesu w sprawie skargi kasacyjnej Tymoszenko. W maju mówił w Brukseli, że Kijów jest gotów zaprosić _ przedstawicieli służb prawnych z państw europejskich _ na proces. Mogliby oni obserwować postępowanie sądowe, a także zapoznać się z materiałami - deklarował.

Azarow przekonywał też, że proces Tymoszenko nie miał charakteru politycznego. UE ocenia zaś, że sprawa Tymoszenko ma podłoże polityczne, a władze w Kijowie wybiórczo stosują prawo w procesach byłej premier i kilku jej współpracowników. Tymoszenko jest też oskarżona o nadużycia, których miała się dopuścić w latach 90. XX wieku, gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Płatne zabójstwo pogrąży Tymoszenko? Najważniejsza konkurentka prezydenta Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich w 2010 roku twierdzi, iż wyrok na nią wydano z polecenia szefa państwa.
Były premier pogrążył w sądzie byłą premier Zawierając w 2009 r. niekorzystne dla Ukrainy umowy gazowe z Rosją była premier Julia Tymoszenko działała z pobudek politycznych - oświadczył w sądzie Wiktor Juszczenko.
Były prezydent spotka byłą premier. W sądzie Były prezydent Ukrainy będzie świadczyć w procesie byłej premier Julii Tymoszenko.
Wyrzucili Tymoszenko z sali sądowej Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została usunięta z sali sądowej podczas własnego procesu, odbywającego się w związku z oskarżeniem o nadużycie władzy w okresie, gdy stała na czele rządu.
bEpXdyaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)