Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Jaruzelskiego coraz dalej. Przeszkodą stan zdrowia

0
Podziel się:

Dzisiaj Wojciech Jaruzelski miał poddać się badaniom ustalającym, czy może brać udział w procesie sądowym. Ale do nich nie dojdzie.

Proces Jaruzelskiego coraz dalej. Przeszkodą stan zdrowia
(Bartosz KRUPA/East News)

Jaruzelski nie podda się dziś badaniu, od którego zależało, czy może być sądzony za wprowadzenie stanu wojennego i masakrę robotników Wybrzeża w 1970 roku. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska, tłumaczy, że do badania nie dojdzie z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.

Sędzia Domańska wyjaśnia, że generał był niedawno hospitalizowany i dlatego sąd uznał, że nie jest w stanie poddać się badaniu.

Na razie nie ustalono kolejnego terminu badania generała. Sędzia Domańska podkreśla, że stan zdrowia oskarżonego jest cały czas monitorowany. Po uzyskaniu przez sąd informacji od biegłych odnośnie możliwości kolejnego terminu badania oskarżony zostanie o tym poinformowany i wezwany do stawiennictwa - zapewnia sędzia Domańska. Jak tłumaczy, sąd dysponuje dokumentacją medyczną dotyczącą aktualnego stanu zdrowia generała i na jej podstawie podejmuje decyzje.

Sąd Okręgowy w lipcu postanowił, aby biegli po przeprowadzeniu badań 90-letniego Jaruzelskiego orzekli, czy stan jego zdrowia pozwala na sądzenie go. Sąd podjął te decyzją na wniosek katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej po obchodach 90. urodzin generała w jednym z warszawskim hoteli. W uroczystości - jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa - wziął udział Jaruzelski, który latem 2011 roku został wyłączony z procesów ze względu na zły stan zdrowia.

Jaruzelski jest oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. W oddzielnym procesie stoi też pod zarzutem kierowania masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustalą czy gen. Jaruzelski może być sądzony Na 18 listopada wyznaczono kolejny termin zarządzonych przez sąd badań.
Rozwiążą tajemnicę stanu wojennego. Wyrok... Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym.
Jaruzelski kierował grupą przestępczą? Katowicki pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zaskarżył ubiegłoroczny wyrok sądu tylko w wątku uniewinnienia b. I sekretarza PZPR Stanisława Kani.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)