Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Doroty Rabczewskiej. Nie czuje się winna

0
Podziel się:

W wywiadzie prasowym Doda stwierdziła, że bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię, bo ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła.

Proces Doroty Rabczewskiej. Nie czuje się winna
(Remigiusz Józefowicz/CC/Wikipedia)

Kary grzywny w wysokości 10 tys. zł żąda prokuratura dla Dody, oskarżonej o obrazę uczuć religijnych określeniem autorów Biblii jako _ naprutych winem i palących jakieś zioła _. Obrońca piosenkarki i ona sama chcą uniewinnienia. Wyrok zapadnie 16 stycznia.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zamknął dziś rozpoczęty w maju 2011 roku proces popularnej piosenkarki. Sądzonej z oskarżenia publicznego Dorocie Rabczewskiej grozi nawet do 2 lat więzienia. Obrońca oskarżonej mec. Sergiusz Doniecki uważa, że proces _ wkroczył w konstytucyjną zasadę wolności słowa _.

W wywiadzie prasowym Doda stwierdziła w 2009 roku, że _ bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię _, bo - jej zdaniem - _ ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła _. Pytana, o kim mówi, dodała: _ O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie _.

Kodeks karny stanowi: _ Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _. Na tej podstawie zawiadomienie do prokuratury złożył szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak (był oskarżycielem posiłkowym - pod koniec 2011 roku zrezygnował z tego). Drugie doniesienie złożył senator PiS Stanisław Kogut.

W 2010 roku mokotowska prokuratura oskarżyła Dodę o obrazę uczuć religijnych Nowaka i Koguta. Oparła się m.in. na opinii biegłych. Językoznawca i dwaj biblioznawcy (świecki i duchowny) częściowo uznali, iż Doda znieważyła publicznie przedmiot czci religijnej - co jest warunkiem uznania zarzucanego jej przestępstwa.

W śledztwie Doda nie przyznała się do zarzutu. _ - Jeśli ktoś jest głęboko wierzący, to nie sądzę, by taka drobnostka mogła kogoś obrazić _ - mówiła. Dodawała, iż nie miała zamiaru nikogo obrazić, bo _ jest pokojowo nastawiona do ludzi _. Według niej _ napruty _ oznacza _ pozytywnie nastawiony _, _ wino było mszalne _, a _ zioła z pewnością mogły być lecznicze, bo wtedy aspiryny nie było _.

W sądzie Doda mówiła: _ nie było moją wolą obrażanie kogokolwiek; na świecie jest mnóstwo religii i należy je szanować _. Podkreślała, że jej rodzina jest wierząca, a nie czuła się obrażona. - _ Mam młodych fanów, więc staram się mówić w tonie wesołym i dziwi mnie taka poważna interpretacja moich słów _ - dodała.

W mowie końcowej prokurator Agata Kucharska wniosła o uznanie Dody za winną, gdyż _ wypełniła ona wszystkie znamiona przestępstwa _. Uznała, że doszło do obrazy uczuć religijnych, a w tej sprawie pokrzywdzonych jest dwóch. Dodała, że niezależnie od zrzeczenia się przez Nowaka prawa do bycia oskarżycielem posiłkowym, nadal jest on pokrzywdzonym w sprawie, bo _ nie można nim przestać być _. Prokurator podkreśliła, że nie tylko Nowak i Kogut poczuli się obrażeni, choć tylko oni domagali się jej ścigania.

Według prokuratury nie można uznać by Doda korzystała tylko z wolności słowa, bo jej wypowiedź miała charakter prowokacji. _ - Co najmniej godziła się ona ze skutkiem swych słów, jakim była obraza uczuć religijnych innych osób _ - powiedziała prokurator. - _ Brak jest podstaw do przyjęcia, by była to kreacja artystyczna _ - dodała.

Mec. Doniecki wniósł o uniewinnienie podsądnej wobec braku jakichkolwiek cech przestępstwa. _ - Moja klientka nie chciała znieważyć Biblii, co przyznał w końcu pan Nowak _ - podkreślił obrońca. Zarzucił prokuraturze nadintpretację prawa karnego. _ - Państwo sadza na ławie oskarżonych kogoś, kto być może dopuszcza się grzechu, ale nie przestępstwa _ - powiedział. Dodał, że przed wojną w Polsce karalne było _ bluźnienie Bogu, a nie ludziom _.

Adwokat podkreślił, że na koncertach Doda nigdy nie znieważała uczuć religijnych, _ co mogłaby czynić bezkarnie w świetle orzecznictwa _ (nawiązał do procesu byłego partnera Dody, muzyka Nergala, nieprawomocnie uniewinnionego od takiego samego zarzutu za podarcie Biblii podczas koncertu, bo sąd uznał, że była to dopuszczalna _ kreacja artystyczna _).

W ostatnim słowie Doda powiedziała, że nie miała chęci obrażania Biblii. - _ Nie robię tego, bo nie mam takiego charakteru _ - dodała. Podkreśliła, że _ odpowiadała tylko na pytania dziennikarki _, a _ każdy chciałby odpowiadać bez strachu na pytania _.

Doda wygrywa cywilne procesy, które sama wytacza - m.in. z _ Faktem _, _ Super Expressem _. W 2007 roku Komisja Etyki TVP jako _ wulgarne _ i _ obsceniczne _ oceniła zachowanie Dody, która była wówczas jurorką w programie _ Gwiazdy tańczą na lodzie _. Widzowie telewizji publicznej mogli wówczas usłyszeć dialog między Rabczewską a Przemysławem Saletą: _ Saleta ciągnij fleta _; _ Doda, zrób mi loda _.

Czytaj więcej o procesie Dody w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)