Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Dody od nowa? Prokuratura jest na "tak"

0
Podziel się:

Prokuratura chce drugiego procesu Dody o obrazę uczuć religijnych.

Proces Dody od nowa? Prokuratura jest na "tak"
(AGENCJA SE/EastNews)

Prokuratura chce drugiego procesu Dody o obrazę uczuć religijnych. Mimo tego, że piosenkarka zapewniała, iż nie miała zamiaru nikogo obrazić. Według niej _ napruty _ oznacza _ pozytywnie nastawiony _, _ wino było mszalne _, a _ zioła z pewnością mogły być lecznicze _. - _ Mam młodych fanów, więc staram się mówić w tonie wesołym i dziwi mnie taka poważna interpretacja moich słów _ - argumentowała.

Prokuratura poparła wniosek obrony o ponowny proces piosenkarki Dody. W pierwszej instancji została ona skazana na 5 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych przez określenie autorów Biblii jako naprutych winem i palących jakieś zioła.

Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył do 18 czerwca rozstrzygnięcie apelacji obrony Doroty Rabczewskiej. Obrona wniosła o jej uniewinnienie z braku cech przestępstwa albo o umorzenie sprawy lub też o zwrot sprawy sądowi I instancji. Prokuratura poparła wniosek o zwrot, bo naruszono prawo oskarżonej do obrony, a sprawę _ osądzono zbyt pospiesznie _.

W wywiadzie prasowym Doda stwierdziła w 2009 r., że _ bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię _, bo - jej zdaniem - _ ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła _. Pytana, o kim mówi, dodała: _ O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie _.

Kodeks karny stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia. Prokuraturę zawiadomił szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak (był oskarżycielem posiłkowym - z czego zrezygnował w 2011 r.). Drugie doniesienie złożył senator PiS Stanisław Kogut.

W 2010 r. mokotowska prokuratura oskarżyła Dodę o obrazę uczuć religijnych Nowaka i Koguta. Oparła się m.in. na opinii biegłych. Językoznawca i dwaj biblioznawcy (świecki i duchowny) częściowo uznali, iż Doda znieważyła publicznie przedmiot czci religijnej.

Obrońca mec. Sergiusz Doniecki podkreślał, że na koncertach Doda nigdy nie znieważała uczuć religijnych, _ co mogłaby czynić bezkarnie w świetle orzecznictwa _ (były partner Dody muzyk Nergal został nieprawomocnie uniewinniony od takiego zarzutu za podarcie Biblii podczas koncertu).

W styczniu Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że 27-letnia piosenkarka jest winna przestępstwa obrazy uczuć religijnych dwóch osób, bo jej słowa były _ obiektywnie obraźliwe _ i działała z zamiarem _ wyśmiania i obrażenia _. Sąd uznał, że nie sposób uznać, że - jako osoba wykształcona - nie rozumiała znaczenia swoich słów: że _ celowo nadaje im obraźliwą treść _. Sędzia Agnieszka Jarosz mówiła, że nie można się w tej sprawie powoływać na wolność słowa, bo jej słowa wykroczyły poza krytykę i stały się _ narzędziem obrazy innych _.

Obrońca oskarżonej, który wnosił o uniewinnienie, podkreślał, że proces _ wkroczył w konstytucyjną zasadę wolności słowa _. Złożył on apelację. Prokuratura, która w SR żądała dla Dody 10 tys. zł grzywny, nie apelowała.

_ - Przedmiotem czci religijnej stały się tu osoby, które chodziły po ziemi i miały swe przywary _ - mówił dziś mec. Doniecki. Ocenił, że SR dopuścił się wielu nieprawidłowości. Zdaniem obrony biegły kościelny nie mógł być obiektywny; Dodę pozbawiono prawa do właściwej obrony; rozmowa Dody z dziennikarką miała charakter prywatny i jej autoryzacji nie udowodniono, a wyrok niesłusznie uznał Nowaka za pokrzywdzonego, bo obecnie nie czuje się on obrażony.

Prok. Jarosław Polanowski uznał, że naruszono prawo oskarżonej do obrony, bo sprawę _ osądzono zbyt pospiesznie _; oddalono wnioski dowodowe obrony, a jedną z rozpraw przeprowadzono bez udziału Dody, choć chciała ona w niej uczestniczyć. Sąd Okręgowy odroczył decyzję z powodu m.in. _ zawiłego charakteru sprawy _ i jej _ delikatnej materii _.

Czytaj więcej w Money.pl
Doda zapłaci 10 tys. zł grzywny? Za Biblię W wywiadzie prasowym Doda stwierdziła, że _ bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię, bo ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła. _
Doda trafi za kraty? "Bo jestem frywolna" Piosenkarka nie przyznała się do zarzutu obrazy uczuć religijnych, określeniem autorów Biblii jako _ naprutych winem i palących jakieś zioła _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)