Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces byłego szefa Fundacji Kidprotect.pl

0
Podziel się:

Zaczął się proces Jakuba Ś., oskarżonego o przywłaszczenie ponad 413 tys. złotych.

Proces byłego szefa Fundacji Kidprotect.pl
(Reporter)

Zaczął się proces byłego szefa Fundacji Kidprotect.pl Jakuba Ś., oskarżonego o przywłaszczenie ponad 413 tys. zł na szkodę swej fundacji. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie oskarżony składa obszerne wyjaśnienia. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola nieprawidłowościami w fundacji zajmowała się od listopada 2012 r. W listopadzie 2013 r. skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Początkowo podejrzanemu zarzucano niegospodarność i wyrządzenie szkody nie mniejszej niż 250 tys. zł. Potem prokuratura wydała postanowienie o zmianie zarzutów i ich zaostrzeniu - na przywłaszczenie _ w stosunku do mienia znacznej wartości _.

Ostatecznie zarzut w akcie oskarżenia dotyczy przywłaszczenia kwoty 413 tys. 222 zł. Według prokuratury oskarżony miał _ wydatkować te pieniądze na cele niezwiązane z działalnością statutową fundacji przeznaczając je na prywatne cele _. Do przywłaszczenia doszło między majem 2009 r. a sierpniem 2012 r. Ś. miał wydawać pieniądze fundacji na cele prywatne: odzież, artykuły elektroniczne, muzyczne, spożywcze, przemysłowe i medyczne oraz usługi konsumpcyjne, medyczne czy turystyczne.

W 2013 r. tygodnik _ Wprost _ napisał, że szef Fundacji sprzeniewierzył pieniądze od darczyńców, nie rozliczał się z dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a także nie odprowadzał składek do ZUS od pensji pracowników, co spowodowało, że ZUS zajął konto fundacji.

W śledztwie prokuratura przeanalizowała dokumentację z instytucji państwowych oraz prywatnych podmiotów, z którymi współpracowała fundacja, oraz dokumentację finansowo-księgową fundacji i dokumentację bankową. Analizowano też rachunki bankowe fundacji oraz dokumenty księgowe.

Jako świadkowie w sprawie udzielania dotacji oraz przekazywania środków finansowych przesłuchani zostali przedstawiciele m.in. Biura Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz prywatnych podmiotów, jak również pracownicy fundacji.

Fundacja Kidprotect.pl nie złożyła sprawozdania za 2011 r., w związku z czym resort pracy zdecydował o odebraniu jej statusu organizacji pożytku publicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Owsiak w sądzie oskarża blogera. O co? Owsiak pozwał blogera, piszącego pod pseudonimem MatkaKurka, za trzy zamieszczone w internecie teksty, m.in za wpis: _ Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP. _
Chciał wysadzić Sejm. Stanie przed sądem Mężczyzna jest oskarżony o to, że przygotowywał się do przeprowadzenia zamachu na Sejm, Senat, Radę Ministrów i prezydenta.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)