Notowania

Przejdź na
proces breivika
22.06.2012 11:47

Proces Breivika. Wkrótce usłyszy wyrok

Morderca był zawiedziony, że specjalnie dla niego nie wprowadzono kary śmierci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(action press/East News)

*Norwegowie udowodnili, że nawet w obliczu wyjątkowej zbrodni można uniknąć histerii i sięgania po wyjątkowe prawa - napisał dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ w ostatnim dniu procesu prawicowego ekstremisty Andersa Behringa Breivika. *

_ SZ _ ocenia bardzo pozytywnie przebieg procesu, podkreślając, że norweskim sędziom udało się zbadać wszystkie aspekty kwestii, czy oskarżony jest psychicznie chory czy poczytalny. Zajęli się też skrajnie prawicowym środowiskiem w Szwecji, które zainspirowało Breivika.

Ci, którzy przeżyli, nie musieli ograniczyć się do roli świadków, opowiadających rzeczowo o każdym szczególe zbrodni, lecz mogli też opowiedzieć o tym, jak przeżyli zamach. Sądowi udało się połączyć _ szacunek dla ofiar ze starannym zbadaniem prawdy _ - ocenia komentator.

Jak podkreśla _ SZ _, Norwegowie udowodnili, że ofiary nie muszą być przed sądem po raz drugi narażane na traumatyczne przeżycia. Można traktować je z szacunkiem, bez zaniedbywania dochodzenia do prawdy. _ - Kraj nie musi popadać w histerię, nawet wtedy, gdy skonfrontowany jest ze zbrodnią o niewyobrażalnych rozmiarach _ - zauważa _ SZ _ i stwierdza: _ Wyjątkowe zbrodnie nie wymagają wyjątkowych praw _.

Breivik był zawiedziony, że specjalnie dla niego nie wprowadzono kary śmierci, a także dlatego, że nie mógł wykorzystać procesu dla propagowania swoich idei - przypomina komentator. - _ Uniemożliwiły mu to mądre pytania prokuratorów, którzy sprowadzili samozwańczego zbawcę Europy do właściwych wymiarów człowieka chorego na manię wielkości _ - czytamy w komentarzu.

Według _ SZ _ jedną z przyczyn _ odczarowania _ Breivika była _ zdumiewająca otwartość _ demonstrowana przez norweski wymiar sprawiedliwości. Nie chodzi o telewizyjne transmisje, bo akurat to nie jest godne naśladowania - zastrzega _ SZ _.

Norwegowie odebrali procesowi _ nimb tajemniczości _ - wyjaśnia komentator, ubolewając, że tajemniczość praktykowana jest nadal w niemieckich salach rozpraw.

Norwescy prokuratorzy i obrońcy wyjaśniali po każdym dniu procesu _ o co chodzi _, tłumacząc skomplikowane pojęcia prawnicze na język zrozumiały dla obywateli. - _ Sąd zabrał obywateli w drogę prowadzącą do prawdy _ - czytamy w konkluzji komentarza w _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Anders Breivik: Zrobił bym to znowu Chciał zapobiec wojnie i bronił swojego kraju, ofiary nie były niewinnymi dziećmi - tak tłumaczy się w sądzie Anders Breivik. To już drugi dzień procesu zamachowca z wyspy Utoya.
ECA - Breivik zażywał to tuż przed masakrą Sprawca masakry w Oslo i na wyspie Utoya zażył nielegalne substancje w nadziei zwiększenia wydolności fizycznej i umysłowej.
"Lex Breivik". Przez niego zmienią prawo Obecne prawo nie przewiduje kategorii szczególnie niebezpiecznych pacjentów. Rząd chce podnieść poziom bezpieczeństwa.
Tagi: proces breivika, anders breivik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz