Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Proces Berlusconiego we Włoszech. Prasa o byłym premierze: "Skasowany"

0
Podziel się:

Ostateczne skazanie Silvio Berlusconiego za przekręty podatkowe w jego koncernie Mediaset urosło we Włoszech do rangi wydarzenia epokowego.

Proces Berlusconiego we Włoszech. Prasa o byłym premierze: "Skasowany"
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Sąd Kasacyjny utrzymał wczoraj wyrok niższych instancji, co oznacza skazanie byłego premiera na 4 lata więzienia. Jednak ze względu na amnestię Berlusconiemu pozostanie rok kary. Karę pięcioletniego zakazu pełnienia funkcji publicznych sąd anulował, kierując sprawę z powrotem do sądu apelacyjnego w Mediolanie.

Włoska prasa jest zgodna co do znaczenia wyroku - to wydarzenie bez precedensu. Turyńska _ La Stampa _ zaznacza, że teraz okaże się, czy cały kraj będzie musiał ponieść konsekwencje skazania Berlusconiego. _ Albo zwycięży racjonalność, albo pogrążymy się w nowej fazie krzyków, rozdarcia i kampanii wyborczych _ - czytamy w dzienniku.

Komentator _ Corriere della Sera _ podkreśla, że wyrok, mimo anulowania zakazu pełnienia publicznych urzędów, i tak oznacza kłopoty dla Berlusconiego. Głos Senatu może pozbawić go mandatu, poza tym nie będzie mógł kandydować w następnych wyborach.

Lewicowa _ La Repubblica _ pisze z kolei o _ fałszywym micie _ skazanego byłego premiera. Ten mit generował i generuje nadal polityczną przygodę Berlusconiego, wczoraj ujawnił on jednak swoją oszukańczą naturę - podkreśla redaktor naczelny _ La Repubblica _ Ezio Mauro. Inna lewicowa gazeta _ Il Manifesto _ zamieszcza zdjęcie Berlusconiego opatrzone tytułem _ Skasowany _.

W latach 2001-2004 założony przez Berlusconiego koncern Mediaset zakupił prawa do emisji seriali i filmów. Podczas transakcji doszło do oszustw na wielką skalę a Berlusconi ukrył przed fiskusem około 20 milionów euro.

To nie koniec tarapatów byłego premiera Włoch. Pod koniec czerwca został skazany nieprawomocnym wyrokiem na 7 lat więzienia i dożywotni zakaz zajmowania publicznych urzędów za korzystanie z usług niepełnoletnich prostytutek i nadużycia władzy. Prokuratorzy badają też sprawę domniemanego przekupstwa senatora w celu obalenia koalicji rządowej w 2008 roku.

Wiadomo już jednak, że Silvio Berlusconi nie pójdzie do więzienia, ze względu na swój wiek. Ma 77 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Od tego wyroku mogą zależeć losy koalicji Decyzja sądu najwyższej instancji we Włoszech w sprawie byłego premiera Silvio Berlusconiego oskarżonego o oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset zapadnie zapewne jutro lub pojutrze.
Sprawdź, jak Silvio Berlusconi zareagował na wyrok sądu Były premier został dziś skazany na siedem lat więzienia za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie władzy.
Berlusconi przegrał apelację. Grozi mu 4 lata więzienia Sprawa, w której skazano byłego szefa włoskiego rządu, dotyczy początku lat 90.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)