Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces berlusconiego
18.03.2014 23:30

Proces Berlusconiego. Sąd Najwyższy utrzymał 2-letni zakaz urzędów

Po uprawomocnieniu się kary więzienia, na mocy obowiązującej ustawy Silvio Berlusconi został w listopadzie pozbawiony mandatu senatora. Zgodnie z przepisami nie może przez sześć lat kandydować do parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Włoski Sąd Najwyższy (Kasacyjny) utrzymał dziś wydany wobec byłego premiera Silvio Berlusconiego wyrok dwuletniego zakazu obejmowania stanowisk publicznych. To dodatkowa kara oprócz czterech lat więzienia za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset.

Kara pozbawienia wolności jest prawomocna od sierpnia 2013 roku, gdy zatwierdził ją Sąd Najwyższy. Trzy z czterech lat podlegają amnestii. 77-letni Berlusconi nie pójdzie jednak do więzienia z racji swego wieku. Ma odbyć prace społeczne lub resocjalizację. O formie odbywania kary sąd w Mediolanie zadecyduje w kwietniu.

Osobno Sąd Najwyższy rozpatrywał obecnie sprawę zakazu sprawowania funkcji publicznych. Wcześniej sąd niższej instancji wyznaczył 5-letni zakaz. W październiku zeszłego roku sąd apelacyjny zmniejszył tę karę do dwóch lat.

Wyrok w sprawie oszustw podatkowych przy zakupie praw do emisji filmów w telewizji Mediaset przypieczętował praktycznie w ostatnich latach koniec wielkiej politycznej kariery byłego szefa rządu i lidera centroprawicy.

Po uprawomocnieniu się kary więzienia, na mocy obowiązującej ustawy Silvio Berlusconi został w listopadzie pozbawiony mandatu senatora. Zgodnie z przepisami nie może również przez sześć lat kandydować do parlamentu.

Mimo to przed kilkoma dniami były premier zadeklarował chęć startowania w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, co wywołało oburzenie jego politycznych przeciwników.

W pierwszych komentarzach podkreśla się, że również dzisiejszy wyrok jest kolejnym wyraźnym sygnałem dla Berlusconiego, iż nie może kandydować w wyborach.

Czytaj więcej w Money.pl
W stołecznym sądzie sprawa o szpiegostwo Oskarżonym jest Aliaksandr L. Rzeczniczka sądu nie ujawniła, jakiego państwa jest obywatelem. Na razie nie ma terminu rozpoczęcia procesu.
PGNiG apeluje PGNiG złożyło apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 stycznia 2014 roku PGNiG złożyło do Sadu Apelacyjnego w Warszawie apelację w sprawie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka zaskarża decyzję prezesa URE o naruszeniu przez PGNiG warunków udzielonej mu koncesji na obrót gazem ziemnym z zagranicą. Przypominamy, że w 2010 roku prezes ...
UOKiK wygrał w sądzie z Getin Noble Bank Sąd podtrzymał nałożoną na bank karę w wysokości blisko 6 mln złotych. Sprawdź za co.
Tagi: proces berlusconiego, berlusconi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz