Notowania

alexis
14.05.2012 10:41

Proces Alexis, odpowiada za oszustwa i wyłudzenia

Barbara K., miała pośredniczyć w wyprowadzeniu dwóch milionów złotych z jednej z większych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Dziś wyrok usłyszy śląska Alexis. Katowicki sąd ogłosi wyrok w procesie Barbary K. Razem z innymi osobami została oskarżona m.in. o działanie na szkodę jednej ze spółek w związku z fikcyjnym pośrednictwem w załatwieniu dotacji.

Prokurator zażądał dla Barbary K. 3 lat więzienia, dla jej córki Katarzyny - 2 lat. Wobec pięciu innych oskarżonych wniósł o karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu, chce też umorzenia postępowania wobec ósmej oskarżonej osoby. Podsądni i ich obrońcy wnieśli o uniewinnienie.

Główny wątek sprawy dotyczy pośrednictwa w uzyskaniu dotacji na regulację rzeki Rawy. Według prokuratury w taki sposób ze spółki Hydrobudowa Śląsk, która była wykonawcą inwestycji, wyprowadzono ponad 2 mln zł. Przestępstwo miało polegać na zawieraniu niekorzystnych umów przez niektórych członków zarządu Hydrobudowy Śląsk z firmą, którą reprezentowała Barbara K.

Barbara K. została aresztowana w 2005 r. Poza nią policja zatrzymała wówczas także jej córkę, trzech członków zarządu Hydrobudowy Śląsk i przewodniczącego rady nadzorczej tej spółki. Według prokuratury, K. zaoferowała Hydrobudowie pomoc w uzyskaniu środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) na regulację Rawy. Chodziło o 17 mln zł. W uzyskaniu tej kwoty miała formalnie pomóc firma konsultingowa należąca do córki _ Alexis _, a 2 mln zł, wyprowadzone z Hydrobudowy Śląsk, miały być prowizją za załatwienie dotacji.

Tymczasem - zdaniem prokuratury - Hydrobudowa nie mogła ubiegać się o przyznanie pieniędzy, bo była jedynie generalnym wykonawcą, a nie inwestorem. Ponadto firma, którą reprezentowała Barbara K., nie miała żadnego wpływu na to, czy dotacja zostanie przyznana czy nie. Z ustaleń śledztwa wynika też, że umowę w sprawie pośrednictwa w uzyskaniu dotacji podpisano, gdy została już ona przyznana.

Tagi: alexis, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz