Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Procedura impeachmentu wobec byłej premier Tajlandii

0
Podziel się:

Yingluck Shinawatry miała dopuścić się nieprawidłowości w rządowym programie dotacji dla producentów ryżu.

Yingluck Shinawatry
Yingluck Shinawatry (Gerd Seidel/wikimedia/CC BY-SA 3.0)

Procedura odsunięcia od władzy może być wszczęta nawet, gdy urzędnik państwowy już nie sprawuje funkcji. Byłej premier grozi zakaz sprawowania funkcji politycznych przez pięć lat.

To kolejny krok mający na celu ukrócenie przez rządzącą juntę wpływów politycznych rodziny byłej szefowej rządu oraz jej brata, byłego premiera Thaksina Shinawatry - komentuje agencja Reutera.

W maju Trybunał Konstytucyjny pozbawił urzędu Yingluck za nadużycia władzy przy przeniesieniu szefa rady bezpieczeństwa narodowego Thawila Pliensri na inne stanowisko. Sąd uznał, że odbyło się to z korzyścią dla wpływowego klanu pani premier i jej Partii dla Tajów oraz było sprzeczne z konstytucją. Kilka dni później armia przeprowadziła bezkrwawy zamach stanu. Doszło do niego po miesiącach antyrządowych demonstracji w Bangkoku.

Dzień po odsunięciu Yingluck od władzy Krajowa Komisja Antykorupcyjna (NACC), obdarzona podobnymi kompetencjami co sąd, oskarżyła ją w związku z nieprawidłowości w programie subsydiowania ryżu. Według komisji Yingluck ignorowała ostrzeżenia ekspertów, że program jest korupcjogenny i może powodować straty finansowe.

W Tajlandii dochodzi do politycznych zawirowań od kiedy Thaksin został odsunięty od władzy w wyniku poprzedniego puczu z 2006 r. Tajowie dzielą się na przeciwników i zwolenników przebywającego poza krajem Thaksina, a Yingluck była postrzegana jako reprezentantka interesów brata.

Pierwsze przesłuchanie Yingluck, w którym weźmie udział NACC, odbędzie się 9 stycznia 2015 r. - ogłosił w piątek szef parlamentu, Narodowego Zgromadzenia Ustawodawczego, Pornpetch Wichitcholachai. Co najmniej 45 dni później odbędzie się głosowanie w sprawie impeachmentu. Yingluck twierdzi, że jest niewinna.

W ramach programu dotacji producentom płacono nawet 50-procent więcej niż wynosiła rynkowa cena ryżu. Yingluck odniosła przytłaczające zwycięstwo w wyborach w 2011 r. m.in. dzięki poparciu rolników z północy i północnego wschodu, którzy korzystali z subsydiów.

Programu nie udało się jednak utrzymać - setkom tysięcy rolników nie wypłacono pieniędzy, a w państwowych magazynach zalegało ok. 19 mln ton niesprzedanego ryżu.

Junta, zwana Narodową Radą Pokoju i Porządku, po przejęciu władzy wprowadziła przetasowania wśród urzędników i usunęła ze stanowisk wysokich rangą funkcjonariuszy policji, niegdyś uważanej za lojalną wobec Thaksina, by pozbyć się jego sojuszników.

NACC prowadzi też oddzielne postępowanie karne wobec Yingluck w związku z rządowym programem dotacji dla producentów ryżu; grozi jej 10 lat więzienia. Prokuratura poinformowała, że nie ma wystarczających dowodów obciążających byłą premier i powołała specjalną komisję, mającą przeprowadzić dalsze dochodzenie w jej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Korupcja w policji kwitnie. Zgromadzili fortuny Kość słoniowa, złote amulety, pieniądze - to tylko niektóre ze skarbów, które udało się zgromadzić wysokim rangą funkcjonariuszom.
Aresztowani za gest znany z "Igrzysk śmierci" _ Czy ktoś jeszcze chce sobie zaprotestować? _ - pytał generał Prayutha Chan-Ocha, niewzruszony incydentem.
Pięć lat więzienia za obrazę na Facebooku Ponieważ student przyznał się do winy i złożył użyteczne zeznania, karę zmniejszono mu o połowę.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)