Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Problemy przy przetargu na drony

0
Podziel się:

Ministerstwo wie o tej decyzji od grudnia. Jest kilka możliwych scenariuszy dalszego postępowania.

Problemy przy przetargu na drony
(AP/Fotolink/East News)

Przedstawiciel izraelskiego ministerstwa obrony Dan Harel wycofał licencję na eksport do Polski dwóm dużym izraelskim firmom produkującym broń. Elbit Systems Ltd. oraz Israeli Aerospace Industries (IAI) starały się o kontrakt na sprzedaż dronów do Polski. MON wie o tej decyzji od grudnia.

[Aktualizacja: 19:30]

Decyzja - jak donoszą izraelskie media - została podjęta w wyniku sporu między firmami. IAI podała w wątpliwość obiektywność ówczesnego polskiego wiceministra obrony Waldemara Skrzypczaka, który w korespondencji z izraelskim resortem obrony jasno poinformował, że oferta Elbit bardziej odpowiada potrzebom polskiej armii, choć przetarg na zakup dronów nie był jeszcze rozstrzygnięty.

Skrzypczak podał się do dymisji w listopadzie minionego roku m.in. w związku ze sprawą zakupu dronów. Izraelskie ministerstwo obrony jako przyczynę wycofania licencji podało _ dziką konkurencję (obu izraelskich firm), która mogła wpłynąć na dwustronne stosunki (z Polską) ze względu na rezygnację polskiego wiceministra obrony zaangażowanego w tę sprawę _ - podaje dziennik _ Haarec _.

Według źródła tej gazety Dan Harel wezwał dyrektorów Elbitu i IAI, by przywołać ich do porządku; miał zasugerować, że znacjonalizuje potencjalny kontrakt, zamieniając go w sprzedaż samolotów bezzałogowych na poziomie rządowym. Ale do tego nigdy nie doszło.

_ - To smutna historia. Obydwie firmy włożyły dużo wysiłku w kontrakt z Polską, a teraz wszystko poszło na marne _ - powiedziało izraelskiemu dziennikowi gospodarczemu _ Globes _ źródło z sektora handlu bronią. Za całą sytuację źródło to obarczyło odpowiedzialnością zarząd IAI, który według niego nie umiał pogodzić się z przegraną.

_ Haarec _ szacował, że potencjalny zwycięzca przetargu stracił w wyniku wycofanej licencji 150 milionów dolarów. Rzecznicy firm Elbit i IAI potwierdzili w rozmowie z _ Globes _, że ich licencje zostały wycofane i będą przestrzegać decyzji rządu.

Zdaniem szefa MON Tomasza Siemoniaka decyzja izraelskiego ministerstwa _ nie wywraca _ polskiego postępowania. W jego opinii technologicznymi liderami w dziedzinie dronów są Izrael, USA i Wielka Brytania. Minister zaznaczył też, że w dialogu technicznym uczestniczyły podmioty z całego świata.

Rzecznik MON Jacek Sońta powiedział, że ministerstwo wie o decyzji rządu Izraela od grudnia 2013 r. _ - Jako jedna z opcji brana jest pod uwagę ewentualność podpisania polsko-izraelskiej międzyrządowej umowy na pozyskanie przez Polskę dronów. Decyzje jeszcze nie zapadły _ - powiedział Sońta.

_ - Po prostu podmiotem będzie rząd Izraela _ - napisał minister Siemoniak na Twitterze, nawiązując do postępowania na systemy obrony powietrznej (w tym przeciwrakietowej), gdzie firmy z Izraela reprezentuje rządowa agencja Sibat.

Polskie wojsko wykorzystuje obecnie kilka typów bezzałogowych aparatów latających produkcji polskiej, izraelskiej i amerykańskiej. Jako pierwsze otrzymały taki sprzęt wojska specjalne; obecnie bezzałogowce są także na wyposażeniu wojsk lądowych.

Plan modernizacji armii do roku 2022 przewiduje zakup kilkudziesięciu zestawów różnego zasięgu i wielkości dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Po etapie dialogu technicznego w resorcie obrony trwa analiza propozycji przedstawionych przez kilkunastu potencjalnych dostawców.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m241314.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/przesylki;kurierskie;amazon;chce;uzywac;dronow;do;szybkich;paczek,56,0,1433144.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rewolucja w transporcie. Amazon użyje dronów? Na swojej stronie Amazon zamieścił krótki filmik, na którym dron zabiera pakunek z zamówieniem z firmowego magazynu i dostarcza go prosto do domu klienta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/m221226.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiceminister;obrony;narodowej;zlozyl;dymisje,213,0,1430997.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wiceminister obrony narodowej złożył dymisję Zgadzam się ze słowami premiera, _ że nikt pracujący w rządzie nie powinien przynosić problemów, nawet jeśli te problemy nie wynikają z intencji ani działań _ - pisze w oświadczeniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m203219.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ataki;dronow;pakistan;zaprzecza;by;dawal;na;nie;przyzwolenie,230,0,1408230.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd zaprzecza doniesieniom o atakach Były premier Pakistanu Yousuf Raza Gilani, szef rządu od połowy 2008 r. do czerwca 2012 r., i inni przedstawiciele Pakistanu zaprzeczyli zaangażowaniu Pakistanu w amerykańskie ataki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)