Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent zastanawia się nad prokuratorem

0
Podziel się

Szef kancelarii nie wyklucza, że osobę na tę funkcję wybierze jeszcze dziś.

Prezydent zastanawia się nad prokuratorem
(PAP/Jacek Turczyk)
bEhcccRN

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak nie wykluczył, że prezydent jeszcze tego dnia podejmie decyzję o wyborze prokuratora generalnego.

O funkcję prokuratora generalnego ubiegają się: krakowski sędzia Andrzej Seremet i prokurator krajowy Edward Zalewski.

Stasiak zapewnił w rozmowie z dziennikarzami, że prezydent podejmie decyzję w sprawie wyboru prokuratora generalnego w przewidzianym terminie. Termin ten upływa 7 marca. Dopytywany powiedział, że _ może jeszcze dzisiaj ta decyzja _ zapadnie.

bEhcccRP

Jednocześnie Stasiak podkreślił, że to jest bardzo trudna decyzja, gdyż mało jest postanowień tak ważnych dla bezpieczeństwa obywateli, jak wskazanie przez prezydenta nowego prokuratora generalnego. Dodał, że prezydent oczekuje od prokuratora generalnego _ rzetelności, doświadczenia i merytoryczności _.

Prezydent spotykał się z kandydatami na urząd prokuratora generalnego. Według informacji PAP zbliżonych do otoczenia prezydenta, w czwartek Lech Kaczyński rozmawiał z Seremetem.

12 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że rekomendację Rady Prokuratorów otrzymał Seremet. Opinia została przekazana prezydentowi, ale nie jest dla niego wiążąca.

Zgodnie z ustawą o prokuraturze, prezydent powołuje prokuratora generalnego na 6-letnią kadencję. 31 marca zacznie obowiązywać rozdzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury.

bEhcccRV

ZOBACZ TAKŻE:

bEhcccSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)