Notowania

Przejdź na
sędziowie
10.03.2009 15:24

Prezydent za przywróceniem awansu poziomego sędziów

Od stycznia sędziowie nie mają możliwości poziomego awansu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Prezydent Lech Kaczyński po raz kolejny zapowiedział projekt własnej ustawy przywracającej awanse poziome sędziów.

Podczas uroczystości wręczania nominacji sędziowskich w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński odniósł się do odrzuconego przez Sejm weta wobec noweli o ustroju sądów powszechnych.

Sejm nowelizację dwa razy uchwalił, ale dwukrotnie zawetował ją prezydent. Drugie weto Sejm odrzucił. W efekcie od 22 stycznia sędzia nie ma możliwości poziomego awansu. Prezydent zapowiedział zmianę tego stanu rzeczy i stworzenie własnego projektu ustawy.

W grudniu 2008 roku Sejm odrzucił prezydenckie weto do ustawy o ustroju sądów powszechnych, znosząc jednocześnie awanse poziome, czyli stanowiska sędziego sądu okręgowego w sądzie rejonowym i sędziego apelacyjnego w sądzie okręgowym. Awanse te zostały wprowadzone nowelizacją z czerwca 2007 roku. Już w styczniu, wręczając nominacje sędziom, prezydent powiedział, że spróbuje wrócić do tej sprawy na nieco innych zasadach.

Prezydent powołał dziś do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Bogusława Cudowskiego i Wojciecha Jana Katnera. Ponadto wręczył 100 nominacji głównie na stanowiska sędziów okręgowych i rejonowych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Sędziowie zaprotestują przeciw niskim płacom? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sedziowie;zaprotestuja;przeciw;niskim;placom,193,0,332225.html )

Tagi: sędziowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz