Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent wybrał Prokuratora Generalnego

0
Podziel się:

Pierwszym od 20 lat prokuratorem, który nie jest ministrem, został Andrzej Seremet.

Prezydent wybrał Prokuratora Generalnego
(PAP/Paweł Kula)

aktualizacja 12.35

Prezydent Lech Kaczyński zdecydował, że Prokuratorem Generalnym będzie krakowski sędzia Andrzej Seremet (na zdjęciu). To pierwszy od 20 lat naczelny prokurator niebędący jednocześnie ministrem sprawiedliwości.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o prokuraturze, funkcję Prokuratora Generalnego straci minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Prezydent podkreślił, że Seremet to człowiek, który _ całe swoje zawodowe życie poświęcił prawu karnemu _ i szybko pokonywał kolejne stopnie kariery.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Ogłaszając swą decyzję prezydent powiedział, że zdecydował się powołać Andrzeja Seremeta, choć nie neguje kwalifikacji drugiego kandydata, przedstawionego mu przez Krajowa Rada Sądownictwa - prokuratora krajowego Edwarda Zalewskiego.

Jest człowiekiem spoza świata prokuratury, co Lech Kaczyński uznał za zaletę. Przypomniał, że od Prokuratora Generalnego będą zależeć decyzje personalne w prokuraturze. Obejmie swoje stanowisko 31 marca. Jego kadencja trwać będzie 6 lat.

Prokurator generalny ma być niezależny od polityków. Jego kadencja ma trwać 6 lat i nie będzie mógł być wybrany na kolejną kadencję.

Tego samego dnia zostanie powołana do życia Krajowa Rada Prokuratury, która - wspólnie z Krajową Radą Sądownictwa - będzie dokonywać kolejnych wyborów prokuratora generalnego. Obecnie środowisko prokuratorskie nie ma wpływu na wybór swojego zwierzchnika.

Nowy prokurator ma niezwłocznie przedstawić prezydentowi swego pierwszego zastępcę, którego powołuje również Lech Kaczyński, przy kontrasygnacie premiera.

Następnie rozpocznie się budowa nowej Prokuratury Generalnej, która zastąpi Prokuraturę Krajową. Od decyzji nowych szefów tej instytucji będzie zależało, kto z około stu prokuratorów Prokuratury Krajowej pozostanie w nowej Prokuraturze Generalnej (i na jakiej funkcji), a kto otrzyma propozycję pracy w prokuraturach apelacyjnych w kraju.

Media spekulowały, że będzie to także czas odejść w stan spoczynku prokuratorów, którym nie będzie odpowiadać nowa rzeczywistość. Trudno jednak oszacować skalę tego zjawiska.

Politycy o nowym Prokuratorze Generalnym

Zbigniew Ćwiąkalski wysoko ceni sobie sędziego Andrzeja Seremeta. Były minister sprawiedliwości uważa, że wybór Seremeta był najlepszym z możliwych.

(Dźwięk: IAR)

Ćwiąkalski przyznaje, że sędzia Seremet może mieć pewne wady, ale jest przekonany, że poradzi on sobie w nowej roli.

(Dźwięk: IAR)

Konstytucjonalista Ryszard Piotrowski podkreśla, że to dobrze że prokurator będzie niezależny. Powiedział, że rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od Prokuratora Generalnego było konieczne.

(Dźwięk: IAR)

Zdaniem Ryszarda Piotrowskiego wybór krakowskiego sędziego, który nie jest powiązany z żadną opcją polityczną, dobrze wróży przyszłości nowej instytucji.

(Dźwięk: IAR)

W przeszłości zdarzały się bowiem różnego rodzaju naciski polityczne na środowisko śledczych i instytucje przez nich prezentowane - powiedział Ryszard Piotrowski.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)