Notowania

komorowski
26.06.2013 12:02

Prezydent wetuje obywatelską ustawę o sądach

Bronisław Komorowski nie szczędził krytyki pod adresem twórców ustawy obywatelskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Projekt znoszący reformę sądów autorstwa Jarosława Gowina zakładał wycofanie się z likwidacji 79 sądów rejonowych, wprowadzonej przez byłego już ministra sprawiedliwości.

Bronisław Komorowski nie szczędził krytyki pod adresem twórców ustawy obywatelskiej - _ Projekt ma wewnętrzne wady i sprzeczności, które go dyskwalifikują w pełni, jako ewentualne narzędzie działania skutecznego na rzecz przywrócenia choćby jednego sądu rejonowego. _

Prezydent zarzucił posłom _ brak pryncypialności legislacyjnej _. Komorowski mówił o ekspertyzie dot. obywatelskiego projektu, która trafiła do Ryszarda Kalisza (b. poseł SLD, obecnie niezrzeszony), który w tamtym okresie był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

_ Z tej ekspertyzy wynika jednoznacznie, że ustawa miałaby wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia, a jednocześnie nakłada na ministra sprawiedliwości obowiązek przeniesienia sędziów i pracowników do przywróconych ustawą sądów w okresie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, czyli w okresie, gdy z punktu formalnoprawnego sąd nie istnieje. Nie można nikogo przenieść do nieistniejącego sądu _ - podkreślił Komorowski.

_ Dla mnie bardzo istotny problem polega na tym, że wszyscy mogli tę ekspertyzę poznać i w moim przekonaniu wszyscy znali. To jest przejaw, mówiąc delikatnie, braku pryncypialności legislacyjnej, żeby nie użyć ostrzejszego słowa. W ten sposób nie wolno postępować z żadnym projektem ustawy, a w sposób szczególny nie można postępować z projektami obywatelskimi _ - dodał.

Komorowski zaznaczył, że obowiązkiem parlamentarzystów wszystkich klubów jest badanie zgodności projektu z prawem i _ nieproponowanie ludziom podpisywania nonsensu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą _ trzynastki _ dla matek. Jest ustawa Nowelizacja ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Gowin podjął ważną decyzję w sprawie wyborów w PO Były minister ogłosił wyniki internetowej ankiety na temat programu Platformy Obywatelskiej.
Prezydent staje w obronie Gronkiewicz-Waltz? Według prezydenckiego ministra, który był wiceprezydentem stolicy, wątpliwe jest odwoływanie Hanny Gronkiewicz-Waltz na ponad rok przed wyborami.
Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz