Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent: Siły zbrojne łączą Polaków

0
Podziel się:

Spotkanie opłatkowe z żołnierzami odbyło się na stołecznym Bemowie, gdzie stacjonuje 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej.

Prezydent: Siły zbrojne łączą Polaków
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczył w opłatkowym spotkaniu z żołnierzami, zaapelował do sił politycznych o szukanie tego, co wspólne w sprawach obronności.

Spotkanie opłatkowe z żołnierzami odbyło się na stołecznym Bemowie, gdzie stacjonuje 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej.

Komorowski powiedział w przemówieniu, że _ siły zbrojne są jednym z tych elementów, który łączy Polaków _. Nawiązał też do ekumenicznej modlitwy, jaką w trakcie uroczystości odmówili wojskowi kapelani. - _ Myślę, że na gruncie wojska, spraw obronności kraju też jest potrzebna do pewnego stopnia ekumenia polityczna, czyli wysiłek na rzecz szukania tego, co wspólne w obszarze obronności i bezpieczeństwa kraju _ - powiedział.

Gratulował wojsku, że cieszy się poparciem i sympatią całego społeczeństwa, także często skonfliktowanych sił politycznych. _ - Chcę życzyć, aby ta polityczna ekumenia wyrażała się w trwałym dążeniu do tego, aby siły zbrojne czuły, że są własnością całego narodu, skomplikowanego, różniącego się wewnętrznie _ - powiedział prezydent.

Nawiązując do tego, że gospodarzem spotkania były Siły Powietrzne, Komorowski życzył wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego lotniczej odwagi. Lotnicy - mówił prezydent - _ więcej wiedzą, więcej widzą, bo wyżej latają _.

Służącym w Afganistanie prezydent życzył szczęścia żołnierskiego, przejawiającego się zarówno na polu walki, jak i w szczęśliwym powrocie do domu.

Szczególne życzenia prezydent skierował do rodzin żołnierzy, które - jak mówił - razem z wojskowymi dźwigają cząstkę odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju albo cząstkę ciężaru związanego ze służbą. - _ Życzę wszystkim, aby jak najwięcej w domach żołnierskich było szczęścia, radości i poczucia, że stanowimy wszyscy razem jedną wielką rodzinę _ - powiedział.

W spotkaniu opłatkowym prócz żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych uczestniczyły także ich rodziny. Byli też m.in.: szef BBN Stanisław Koziej, minister obrony Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Przed spotkaniem z żołnierzami prezydent obejrzał sprzęt będący na wyposażeniu brygady rakietowej - m.in. mobilne stanowisko dowodzenia i węzeł łączności, radary i wyrzutnie rakiet Newa i Grom.

Było to drugie w ostatnich dniach tego rodzaju spotkanie Komorowskiego. We wtorek w Warszawie prezydent podzielił się opłatkiem z żołnierzami jednostki GROM.

3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, której zadaniem jest zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika, w obecnym kształcie powstała w 2011 r. Jej dowództwu podlegają wszystkie jednostki rakietowe Sił Powietrznych - sześć rozrzuconych po kraju dywizjonów rakietowych wyposażonych w 17 zestawów średniego zasięgu S-125 Newa SC (ich eksploatacja - jak informował w listopadzie Sztab Generalny - ma potrwać do 2019 r.) oraz jednego zestawu dalekiego zasięgu S-200 Wega (jego wycofanie zaplanowano na 2015 r.). Należący do brygady 38 dywizjon zabezpieczenia ma na wyposażeniu przenośne zestawy rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Strzała-2M i Grom. Każdy z dywizjonów jest też uzbrojony w sprzężone, automatyczne armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 kalibru 23 mm.

W tym roku jednostka była zaangażowana m.in. w zabezpieczenie mistrzostw Europy w piłce nożnej i ćwiczenia sił połączonych Anakonda-12, podczas którego dwa dywizjony strzelały z zestawów Newa. Sztab brygady i dywizjon zabezpieczenia przenoszą się właśnie z warszawskiego Bemowa do Sochaczewa, gdzie będą funkcjonować od początku nowego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni też pojechali do Afganistanu Obecnie szykują się do działań zimowych. Kolejna, dwunasta już zmiana przejęła właśnie obowiązki w głównej bazie w Ghazni.
Polscy żołnierze uratowali noworodka Zgodnie z obowiązującymi w Afganistanie procedurami pakunek sprawdzili saperzy. Okazało się wówczas, że jest to noworodek zawinięty w ręcznik.
Słynny koszykarz pojechał na wojnę Reprezentant Polski i zawodnik amerykańskiej drużyny Phoenix Suns Marcin Gortat przybył do Afganistanu, gdzie spotkał się z polskimi żołnierzami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)