Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Serbii przeprasza za masakrę w Srebrenicy

0
Podziel się:

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić przeprosił za zbrodnię popełnioną w Srebrenicy w lipcu 1995 roku, uznaną przez społeczność międzynarodową za ludobójstwo.

Prezydent Serbii przeprasza za masakrę w Srebrenicy
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić przeprosił za zbrodnię popełnioną w Srebrenicy w lipcu 1995 roku, uznaną przez społeczność międzynarodową za ludobójstwo - wynika z wywiadu, który ma być nadany 7 maja w państwowej telewizji Bośni i Hercegowiny.

- _ Klękam. Oto klękam i proszę o wybaczenie dla Serbii za zbrodnię, która została popełniona w Srebrenicy _ - powiedział Nikolić. - _ Przepraszam za zbrodnie, które w imię naszego państwa i naszego narodu popełnił ktokolwiek z naszego narodu _ - powiedział również Nikolić.

Na uwagę, że masakra w Srebrenicy nosiła znamiona ludobójstwa Nikolić odparł, że wszystko, co się działo podczas wojny w byłej Jugosławii, ma charakter ludobójstwa - relacjonuje portal Klix.ba.

We wtorek reprezentujący Muzułmanów w Prezydium BiH Bakir Izetbegović zażądał podczas wizyty w Belgradzie, by prezydent Serbii _ szanował decyzje międzynarodowego trybunału _, który uznał masakrę w Srebrenicy za ludobójstwo, a którą to kwalifikację Nikolić zanegował na początku swej kadencji w czerwcu 2012 roku. Wywołał wówczas żywe emocje w BiH i na Zachodzie, oznajmiając w wywiadzie w dzień po objęciu stanowiska, że _ nie było ludobójstwa w Srebrenicy _.

Na wspólnej konferencji prasowej z Nikoliciem Izetbegović podkreślił, że prezydent Serbii musi uznać prawdę o Srebrenicy i oblężeniu Sarajewa.

Izetbegović złożył wizytę w Belgradzie wraz z Nebojszą Radmanoviciem reprezentującym Serbów w trzyosobowym Prezydium BiH, które pełni rolę kolegialnego szefa państwa. Reprezentant Chorwatów w tym gremium Żeljko Komszić odmówił złożenia wizyty w Serbii.

W lipcu 1995 roku bośniaccy Serbowie wymordowali w Srebrenicy ok. 8 tys. Muzułmanów (Bośniaków) w ramach czystek etnicznych zmierzających do wyeliminowania Muzułmanów i Chorwatów w BiH.

Izetbegović mówił w Belgradzie o cierpieniach Muzułmanów podczas wojny w latach 1992-95. - W Sarajewie oblężonym przez siły serbskie przez całą wojnę _ co trzeci mieszkaniec został ranny, a co dziesiąty zabity. Trzeba uznać i zrozumieć te prawdę _ - powiedział.

Poprzednik Nikolicia, Boris Tadić, również unikał nazywania zbrodni popełnionych przez Serbów ludobójstwem. Przeprosił rodziny ofiar ze Srebrenicy, kiedy udał się tam w 2005 roku dla upamiętnienia masakry. Wziął także udział w uroczystości w 2010 roku. W końcu marca 2010 roku parlament Serbii przyjął rezolucję potępiającą masakrę w Srebrenicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Serbii: Srebrenica to nie ludobójstwo Bośniacy są zaniepokojeni wypowiedziami nowego prezydenta Serbii.
Deportowali podejrzanego o udział w masakrze Były dowódca brygady policji Serbów bośniackich Dejan Radojković został deportowany z USA.
Apelują o powiększenie Unii Europejskiej o... Catherine Ashton podkreśliła, że rekomendacje Komisji Europejskiej oznaczają decydujące zerwanie z przeszłością i wspólny krok w kierunku Europy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)