Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nauka
12.08.2010 12:20

Prezydent popisał nowelę reformy nauki

Nowe prawo poszerza katalog osób objętych lustracją o dyrektora Narodowego Centrum Nauki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*Nowela zakłada m.in., że dyrektor Narodowego Centrum Nauki - jako osoba pełniąca funkcję publiczną - będzie musiał składać oświadczenie lustracyjne. *

Nowela rozszerza w ustawie lustracyjnej katalog osób pełniących funkcje publiczne, wprowadzając do niego dyrektora Narodowego Centrum Nauki, jego zastępców oraz zastępców dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ustawy reformujące system polskiej nauki wejdą w życie 1 października 2010 r.
To oznacza, że osoby te będą musiały składać oświadczenia lustracyjne, a w przypadku stwierdzenia ich niezgodności z prawdą zostaną pozbawione pełnionych przez nie funkcji publicznych.

Nowelizacja ta związana jest z pakietem pięciu rządowych ustaw reformujących polską naukę przyjętych przez Sejm w marcu. Są to ustawy:

  • o zasadach finansowania nauki,
  • o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju,
  • o Narodowym Centrum Nauki,
  • o instytutach badawczych,
  • o Polskiej Akademii Nauk. Zakładają one m.in. decentralizację finansowania nauki i związanie jej z sektorem gospodarczym, powołanie Narodowego Centrum Nauki i likwidację najgorzej ocenianych jednostek naukowych.

Narodowe Centrum Nauki ma być instytucją, która w otwartych konkursach przyznawać będzie pieniądze na realizację przez naukowców najambitniejszych projektów w dziedzinie badań podstawowych (czyli badań teoretycznych). O granty na badania (w tym także zakup niezbędnej aparatury) będą się mogły ubiegać instytuty naukowe, zespoły badawcze i naukowcy prowadzący indywidualne projekty.

Narodowe Centrum Nauki ma działać od kolejnego roku akademickiego - 2010/11. Najważniejszym jego organem będzie 24-osobowa Rada złożona z wybitnych uczonych. Rada przygotuje konkurs na dyrektora zarządzającego Centrum i będzie wraz z nim decydować o dyscyplinach, w których ogłaszane będą konkursy. Rada ma być wyłoniona do końca 2010 r.

Tagi: nauka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz