Notowania

nauka
12.08.2010 12:20

Prezydent popisał nowelę reformy nauki

Nowe prawo poszerza katalog osób objętych lustracją o dyrektora Narodowego Centrum Nauki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

*Nowela zakłada m.in., że dyrektor Narodowego Centrum Nauki - jako osoba pełniąca funkcję publiczną - będzie musiał składać oświadczenie lustracyjne. *

Nowela rozszerza w ustawie lustracyjnej katalog osób pełniących funkcje publiczne, wprowadzając do niego dyrektora Narodowego Centrum Nauki, jego zastępców oraz zastępców dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Ustawy reformujące system polskiej nauki wejdą w życie 1 października 2010 r.
To oznacza, że osoby te będą musiały składać oświadczenia lustracyjne, a w przypadku stwierdzenia ich niezgodności z prawdą zostaną pozbawione pełnionych przez nie funkcji publicznych.

Nowelizacja ta związana jest z pakietem pięciu rządowych ustaw reformujących polską naukę przyjętych przez Sejm w marcu. Są to ustawy:

* o zasadach finansowania nauki,
* o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju,
* o Narodowym Centrum Nauki,
* o instytutach badawczych,
* o Polskiej Akademii Nauk.

Zakładają one m.in. decentralizację finansowania nauki i związanie jej z sektorem gospodarczym, powołanie Narodowego Centrum Nauki i likwidację najgorzej ocenianych jednostek naukowych.

Narodowe Centrum Nauki ma być instytucją, która w otwartych konkursach przyznawać będzie pieniądze na realizację przez naukowców najambitniejszych projektów w dziedzinie badań podstawowych (czyli badań teoretycznych). O granty na badania (w tym także zakup niezbędnej aparatury) będą się mogły ubiegać instytuty naukowe, zespoły badawcze i naukowcy prowadzący indywidualne projekty.

Narodowe Centrum Nauki ma działać od kolejnego roku akademickiego - 2010/11. Najważniejszym jego organem będzie 24-osobowa Rada złożona z wybitnych uczonych. Rada przygotuje konkurs na dyrektora zarządzającego Centrum i będzie wraz z nim decydować o dyscyplinach, w których ogłaszane będą konkursy. Rada ma być wyłoniona do końca 2010 r.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Pedagogika wciąż oblegana, a gospodarka chce inżynierów ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/pedagogika;wciaz;oblegana;a;gospodarka;chce;inzynierow,254,0,644606.html )
* [ Trzykrotnie więcej pieniędzy na badania naukowe za 10 lat? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzykrotnie;wiecej;pieniedzy;na;badania;naukowe;za;10;lat,249,0,642553.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: nauka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz