Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
samorząd
21.05.2012 13:51

Prezydent podpisał ustawę o samorządzie gminnym

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, która m.in. rozszerza katalog zdarzeń, w których zadania i kompetencje wójta tymczasowo przejmuje jego zastępca.

Nowelizacja ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne, a także rozszerzyć katalog przesłanek umożliwiających przejęcie zadań i kompetencji wójta, burmistrza, prezydenta miasta przez zastępcę.

Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje, że w sytuacjach, w których wójt (burmistrz lub prezydent miasta) nie może czasowo pełnić swojej funkcji, jego obowiązki przejmuje albo zastępca albo osoba wyznaczona przez premiera.

Obowiązujące przepisy enumeratywnie wyliczają sytuacje, w których zastępstwo jest dopuszczalne. Ma to miejsce, gdy wójt (burmistrz, prezydent miasta) został tymczasowo aresztowany, odbywa karę aresztu lub pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne albo jest niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja dodaje do tego katalogu przypadek, kiedy prokurator albo sąd postanowi o zastosowaniu wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta środka zapobiegawczego w postaci _ zawieszenia w czynnościach służbowych _.

Ponieważ dotychczas tego przepisu brakowało, w przypadku zawieszenia wójta w wykonywaniu czynności służbowych, nie było wprost powiedziane, kto przejmuje jego kompetencje i zadania.

Czytaj więcej o sprawach samorządów
Bogaci nie chcą płacić. Wykończą biedne gminy? Prace nad projektem ograniczającym janosikowe będą kontynuowane.
Wojna o miliardy. Gminy zaskarżą rząd 80 samorządów z województwa lubuskiego zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego wszystkie przerzucone na nie przez rząd zadania własne.
Tagi: samorząd, ustawa, gmina, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz