Notowania

bronisław komorowski
17.01.2013 06:36

Prezydent podpisał ustawę o inwestycjach drogowych

Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szelag/Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Nowela określa terminy przyznania odszkodowania za nieruchomość zajętą pod budowę drogi.

Celem znowelizowanej na początku stycznia przez Sejm ustawy jest wprowadzenie możliwości ustalenia odszkodowania i wypłaty zaliczki tym osobom, które na skutek nadania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności, są zmuszone do opuszczenia nieruchomości przed otrzymaniem odszkodowania.

- _ W myśl nowelizacji, decyzję ustalająca wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności. Ponadto ustawa przewiduje, że w takiej sytuacji, osobie uprawnionej do odszkodowania wypłacana będzie, na jej wniosek, zaliczka w wysokości 70 proc. odszkodowania ustalonego przez organ pierwszej instancji w decyzji ustalającej wysokość odszkodowania. Wypłata zaliczki następować będzie w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku _ - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W trakcie parlamentarnych prac nad ustawą kontrowersje wzbudziła propozycja zakładająca, że osoba, która otrzymała zaliczkę, a decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji została zmieniona lub uchylona, musi ją zwrócić nie w takiej kwocie, w jakiej ją wypłacono, ale po jej waloryzacji na dzień zwrotu. Część posłów uważała, że taki zapis nie będzie sprawiedliwy, ale ostatecznie znalazł się w treści ustawy. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w odszkodowaniach za czasy PRL? Prezydent poprze ustawę, która ureguluje kwestię rekompensat za zabraną własność prywatną. Tylko w Warszawie szacuje się je na...
"Platforma przejęła pisowską mentalność" Ryszard Kalisz: _ Myślą, że zjawiska społeczne można zlikwidować tylko przez karanie i strach _.
80 usłaskawień i 126 ustaw. Prezydent w liczbach Bronisław Komorowski ratyfikował w 2012 roku 20 umów międzynarodowych, złożył 17 wizyt zagranicznych i 55 lokalnych.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz