Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o CBA

0
Podziel się:

Ustawa została dostosowana do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o CBA
(Łukasz Kamiński/ bpr.sejm.gov.pl)

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację dostosowującą ustawę do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r. Nowela wprowadza m.in. instytucję pełnomocnika odpowiadającego za kontrolę gromadzonych przez Biuro danych wrażliwych.

W czerwcu 2009 r. Trybunał, na wniosek Lewicy, zakwestionował część zapisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Orzekł m.in., że definicja korupcji jest zbyt szeroka i nie odróżnia zachowań korupcyjnych od przyjmowania nienależnych korzyści, które np. nie wiążą się z wykonywaniem funkcji publicznej. TK zakwestionował też zapisy o gromadzeniu przez Biuro danych wrażliwych.

Trybunał odroczył uchylenie zakwestionowanych przepisów na rok. Wyrok ten wszedł w życie 3 lipca 2010 roku. Do tego czasu Sejm miał zmienić ustawę, ale tak się nie stało.

Rządowy projekt zakładał m.in. rezygnację z definicji korupcji. Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zaproponowała jednak przywrócenie do przepisów definicji korupcji. Zaproponowano definicję podzieloną na kilka kategorii.

Korupcją - w myśl przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta ustawy - jest obiecywanie, proponowanie lub wręczanie jakichkolwiek korzyści osobie pełniącej funkcję publiczną dla niej samej lub dla jakiejkolwiek innej osoby, w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu jej funkcji. Korupcją jest także żądanie lub przyjmowanie propozycji lub obietnicy takich korzyści przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Kolejne dwie kategorie korupcji odnoszą się do działalności gospodarczej. Karane będzie obiecywanie, proponowanie lub wręczanie korzyści osobie _ kierującej jednostką nie zaliczaną do sektora finansów publicznych lub pracującej w jakimkolwiek charakterze na rzecz takiej jednostki _.

Prawo przewiduje niszczenie pozyskanych przez CBA, a nieprzydatnych danych wrażliwych, ale dziś tego na bieżąco nikt nie kontroluje. Dlatego nowela wprowadza nową instytucję: pełnomocnika, który - jako funkcjonariusz CBA - miałby dostęp do wszelkich materiałów i dbałby o niszczenie danych nieprzydatnych dla konkretnego postępowania. Powoływać go ma szef CBA; jego odwołanie może nastąpić tylko za zgodą premiera.

Gdy pełnomocnik stwierdzi naruszenie przepisów, nie tylko musi podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia sprawy, ale także zawiadomić o tym premiera i szefa CBA. Pełnomocnik przedstawiać będzie też premierowi coroczne sprawozdanie o ochronie danych osobowych w CBA.

Nowela precyzuje zasady dostępu CBA do baz danych (np. ZUS, rejestru skazanych itp.). Zgodnie z nią, administratorzy zbiorów mają udostępniać CBA dane na podstawie pisemnego wniosku szefa CBA lub osoby upoważnionej. Mogą też zgodzić się na ich teletransmisję bez konieczności składania każdorazowo pisemnych wniosków o dane, jeżeli ich systemy odnotowują, kto, kiedy, w jakim celu oraz jakie dane uzyskał oraz że są zabezpieczone przed wykorzystaniem ich niezgodnie z celem.

W nowelizacji jest też zapis, że szef CBA zostaje funkcjonariuszem Biura (trwa bowiem spór, czy były szef Biura Mariusz Kamiński - odwołany w ub. roku przez premiera Donalda Tuska - jest funkcjonariuszem; on sam uważa, że nim nie jest.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)