Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska nauka
27.06.2012 19:38

Prezydent podpisał nowelizację przepisów ws. reformy systemu nauki

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowane przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał znowelizowane przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Nowelizacja przesuwa o rok datę oceny jednostek naukowych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN).

Nowelizacja - po jej podpisaniu przez prezydenta i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - wejdzie w życie w ciągu dwóch tygodni. Dzięki temu KEJN do końca września 2013 r. będzie miał czas na ocenę jednostek naukowych.

Termin pierwszej oceny jednostek naukowych przewidywała ustawa z 30 kwietnia 2010 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Ustawa ta przewidywała, że jednostki naukowe, które w 2010 r. otrzymały kategorie naukowe na podstawie przepisów z 2004 r., miały zostać ocenione przez KEJN do 30 września 2012 r.

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych - powołany w 2010 r., również w ramach reformy szkolnictwa wyższego - jest organem opiniodawczo-doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Ma oceniać pracę wszystkich jednostek naukowych, a więc m.in. instytutów PAN, instytutów badawczych i niektórych wydziałów uczelni.

W wyniku oceny KEJN, jednostki naukowe będą klasyfikowane do jednej z czterech kategorii: A+ - poziom wiodący w skali kraju, A - poziom bardzo dobry, B - poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej, oraz C - poziom niezadowalający.

Od tej oceny będzie zależała wysokość dotacji dla tych instytucji. Te jednostki, które odnoszą największe sukcesy naukowe, będą mogły liczyć na największe finansowe wsparcie państwa.

Przyszła kompleksowa ocena ma objąć ponad 1000 jednostek naukowych. Przepisy określające kryteria i tryb przyznawania jednostkom kategorii naukowej, które nie zostały jeszcze wydane, nakładają na jednostki naukowe obowiązek rzetelnego udokumentowania poziomu naukowego prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wyników działalności za ostatnie cztery lata, jak również wymóg szczegółowej weryfikacji przedstawianych danych.

_ Z uwagi na fakt, iż środowisko naukowe jest obecnie w znacznej części zaangażowane i przeciążone licznymi obowiązkami związanymi z wdrażaniem reformy szkolnictwa wyższego, konieczność przeprowadzenia jeszcze w bieżącym roku oceny jednostek naukowych nałożyłaby na jednostki naukowe kolejne obowiązki związane z zebraniem i opracowaniem informacji niezbędnych dla oceny ich działalności naukowej _ - napisano w stanowisku rządu dotyczącym zmiany ustawy.

Czytaj więcej o nauce w Money.pl
Odpis podatkowy na naukę? Oto plany rządu _ Jesteśmy w czasach ogromnego przełomu, wsiedliśmy do ekspresu nabierającego coraz większej prędkości _ - powiedziała Barbara Kudrycka w trakcie otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
U nich związkowcy krytykują podwyżki płac Związki zawodowe chcą precyzyjnych tabel wynagrodzeń i gwarancji, że pensje pracowników szkół wyższych wzrosną powyżej średniej krajowej.
Tagi: polska nauka, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz