Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egzekucje komornicze
26.11.2013 14:46

Prezydent podpisał nowelę ustawy o komornikach

Przygotowana w Senacie nowelizacja jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, wprowadzającą możliwość zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela.

Przygotowana w Senacie nowelizacja jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.

"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.

Uchwalona z inicjatywy Senatu nowelizacja obniżyła dolną granicę opłaty należnej komornikowi w przypadku umorzenia egzekucji (na wniosek wierzyciela albo ze względu na bezczynność wierzyciela). Opłatę obniżono o połowę - z jednej dziesiątej do jednej dwudziestej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

W ustawie zapisano też, że dłużnik do momentu prawomocnego zakończenia postępowania egzekucyjnego będzie mógł walczyć o uchylenie decyzji obciążającej go opłatami egzekucyjnymi - wnosząc o to do sądu lub bezpośrednio do komornika. Wprowadzono też regulację, zgodnie z którą dłużnik już po prawomocnym zakończeniu postępowania egzekucyjnego będzie mógł wystąpić do komornika z wnioskiem o uchylenie postanowienia o obciążeniu go opłatą, a w przypadku gdy opłata została już pobrana - także o jej zwrot. Dłużnik będzie miał na to trzy miesiące.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić w najbliższym czasie.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski o współpracy z Chorwacją Podczas dzisiejszego spotkania została poruszona między innymi kwestia miejsca Ukrainy w UE.
Zakaz zakrywania twarzy - jest projekt prawa Projekt prezydenta wprowadza zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach osób, których identyfikacja z powodu ubioru, nakrycia twarzy, lub zmiany ich wyglądu, jest niemożliwa.
Tagi: egzekucje komornicze, komornicy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz