Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej

0
Podziel się:

Opozycja apelowała do Bronisława Komorowskiego o zawetowanie nowych przepisów.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Komorowski po ogłoszeniu tej ustawy w Dzienniku Ustaw wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, o zbadanie zgodności z konstytucją trybu jej uchwalenia w zakresie dotyczącym poprawki Senatu wprowadzającej ograniczenie prawa do informacji publicznej.

16 września, na ostatnim posiedzeniu Sejmu w mijającej kadencji, posłowie przyjęli senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. W myśl poprawki wniesionej przez senatora Marka Rockiego (PO), możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na _ ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa _ w dwóch przypadkach - gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach np. umów międzynarodowych lub w ramach Unii Europejskiej oraz by chronić interesy majątkowe państwa w postępowaniach przed sądami czy trybunałami.

Przeciwko tej poprawce protestowały organizacje pozarządowe, w tym m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O zawetowanie ustawy apelował do prezydenta PiS, PJN i SLD. - _ Rozumiem, że organizacje pozarządowe mają szczególną wrażliwość co do kwestii poruszonych w ustawie, ale aktywność polityków, którzy są zaangażowani w trwającą obecnie kampanię, rodzi podejrzenie, że przynajmniej część z nich ma na celu wyłącznie własny polityczny interes _ - mówił kilka dni temu prezydent.

Komorowski zapowiadał, że ma zastrzeżenia co do trybu prac nad tą ustawą. - _ Jako prezydent, muszę podjąć decyzję, ważąc między ryzykiem, że Polska zapłaci gigantyczną karę finansową, a chęcią utrzymania czystych zasad procedowania tego rodzaju trudnych ustaw w Sejmie _ - oświadczył.

Prezydent podkreślał, że nie może zlekceważyć argumentu, że ustawa ma na celu implementację przepisów unijnej dyrektywy, która powinna być - jak mówił - wprowadzona już sześć lat temu. - _ A o to, dlaczego tak się nie stało, należałoby pytać wszystkie poprzednie rządy sprawujące władzę w tym czasie _ - oświadczył Komorowski.

Prezydent zauważył, że jeśli nie zastosujemy się do tej dyrektywy, to Polsce będzie groził proces i wyrok skazujący na zapłacenie bardzo poważnej kary finansowej.

_ - Dostrzegam natomiast, że w dotychczasowej debacie nie pojawiły się dotąd żadne opinie znanych konstytucjonalistów, które kwestionowałyby konstytucyjność rozwiązań zawartych w ustawie. Dostrzegam jednak i podzielam pewne zastrzeżenia związane z trybem pracy nad nią. Przypomina to trochę kłopoty związane z ustawą o nasiennictwie, gdzie tryb pracy zaowocował - w moim przekonaniu - niedobrymi rozwiązaniami _ - podkreślał Komorowski.

Według prezydenta, _ Senat nie powinien występować w roli inicjatora zmiany na tym etapie prac legislacyjnych _. - _ Ja tu widzę poważny problem i zastanawiam się, jak przeciwdziałać takiej praktyce _ - zaznaczył prezydent. W ocenie Komorowskiego, szkoda, że debata nad takimi ustawami nie odbywa się jednak na Wiejskiej, a odbywa się w Pałacu Prezydenckim.

Zgodnie z konstytucją, w trybie kontroli następczej z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją może wystąpić m.in. prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t79463.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opozycja;kontra;po;co;z;kontrowersyjna;ustawa,126,0,919678.html) Problem prezydenta. Chodzi o miliony euro Opozycja wzywa prezydenta do niepodpisywania ustawy o dostępie do informacji publicznej, koalicja jej broni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t90201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kontrowersyjna;ustawa;jest;wedlug;prezydenta;konstytucyjna,60,0,916796.html) Prezydent podpisze kontrowersyjną ustawę? Bronisław Komorowski nie podjął jednak jeszcze decyzji, czy podpisze ustawę o dostępie do informacji publicznej .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85449.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;prosi;poczekajcie;z;uczciwa;ocena,236,0,916204.html) Tusk ostrzega: Chodzi o czułe miejsca Premier jest przekonany do zapisów znowelizowanej ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)