Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks karny
10.05.2011 06:35

Prezydent podpisał nowelę kodeksu karnego

Bronisław Komorowski podpisał nowelę kodeksu karnego, która wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ochrony środowiska i wprowadza sankcje karne za działania, które mogą powodować szkody w stanie powietrza, gleby, wody, roślin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

*Bronisław Komorowski podpisał nowelę kodeksu karnego, która wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ochrony środowiska i wprowadza sankcje karne za działania, które mogą powodować szkody w stanie powietrza, gleby, wody, roślin. *

Zgodnie z nowelizacją, kary będą groziły za np. niszczenie dziedzictwa przyrodniczego, zanieczyszczenie lub skażenie środowiska czy nieodpowiednie postępowanie z materiałami promieniotwórczymi.

I tak na przykład, osoba, która zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym czy zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Jeżeli sprawca działał nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Kara od trzech miesięcy do pięciu lat grozi osobie, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza albo transportuje odpady lub inne szkodliwe substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka albo spowodować szkody dla środowiska.

Taka sama kara grozi osobie, która narażając ludzi i środowisko wyrabia, przetwarza, transportuje, przywozi z zagranicy lub wywozi za granicę, gromadzi czy w inny sposób wykorzystuje materiał jądrowy albo inne źródło promieniowania jonizującego.

Karze podlega też ten, kto wchodzi w posiadanie lub zajmuje się handlem objętymi ochroną roślinami, zwierzętami czy grzybami w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ta;reforma;ma;zmienic;oblicze;polskiej;nauki,217,0,806361.html) Ta reforma ma zmienić oblicze polskiej nauki Ustawa zwiększa konkurencyjność. Nasze dyplomy będą porównywalne z zachodnimi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t73811.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/byli;prezydenci;dostana;podwyzke,213,0,765653.html) Byli prezydenci dostaną podwyżkę Jaruzelski, Wałęsa i Kwaśniewski dostaną 75 proc. pensji głowy państwa - zdecydował Sejm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t99256.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/moze;prezydent;poprawi;przyszla;ustawe;o;ofe,205,0,745933.html) Może prezydent poprawi przyszłą ustawę o OFE Sławomir Nowak stwierdził, że tak jak w przypadku innych ustaw prezydent może ją skorygować.
Tagi: kodeks karny, prezydent, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz