Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Obama angażuje się w sprawy czarnoskórych

0
Podziel się:

Prezydent Barack Obama ogłosił wczoraj realizowaną wspólnie z dużymi fundacjami inicjatywę wsparcia dla chłopców o innym niż biały kolor skóry.

Prezydent Obama angażuje się w sprawy czarnoskórych
(Rex Features/EAST NEWS)

Prezydent Barack Obama, któremu niektórzy Afroamerykanie zarzucali, że niezbyt angażował się na rzecz poprawy bytu czarnoskórych w USA, ogłosił wczoraj realizowaną wspólnie z dużymi fundacjami inicjatywę wsparcia dla chłopców o innym niż biały kolor skóry.

W emocjonalnym przemówieniu wygłoszonym w Białym Domu, Obama, pierwszy czarnoskóry prezydent USA który od początku objęcia urzędu podkreślał, że jest prezydentem wszystkich Amerykanów, przyznał, że sytuacja młodzieży z mniejszości latynoskiej i afroamerykańskiej jest _ szokująca _ a ich perspektywy osiągnięcia sukcesu znacznie gorsze niż osób białych.

Dla przykładu 86 proc. czarnych chłopców i 82 proc. z mniejszości latynoskiej nie potrafi biegle czytać aż do czwartej klasy, podczas gdy w przypadku białych ten odsetek wynosi 58 proc. Są kilkakrotnie częściej zawieszani za złe zachowanie w szkole niż biali uczniowie; a ich szanse ukończenia nauki są sześć razy mniejsze - wyliczał Obama. Dysproporcjonalna liczba mężczyzn o innym niż biały kolor skóry nie ma pracy czy odsiaduje wyroki w więzieniach.

_ Te liczby powinny nam łamać serce i zmuszać do działania _ - powiedział Obama. Przyznał, że on też popełniał w młodości błędy, ale różnica między nim a innymi czarnymi chłopcami z trudnych dzielnic była taka, że jemu _ więcej wybaczano _; konsekwencje jego czynów były więc mniej groźne.

W obecności chłopców z mniejszości afroamerykańskiej i latynoskiej oraz przedstawicieli biznesu, fundacji i lokalnych polityków Obama ogłosił inicjatywę, której celem jest pomoc i zwiększenie szans na osiągnięcie sukcesu przez chłopców i młodych mężczyzn o innym niż biały kolor skóry, zamieszkałych w tzw. trudnych dzielnicach miast.

To kolejna inicjatywa Obamy, którą realizuje bez zgody Kongresu, gdzie Republikanie blokują większość z jego propozycji. Nie ma charakteru legislacyjnego i nie jest finansowana przez państwo, ale przez kilka dużych fundacji amerykańskich jak _ Atlantic Philantropies _, _ Bloomberg Philantropies _, _ Ford Foundation _ czy _ John S. and James L. Knight Foundation _. Fundacje te wspólnie obiecały przekazać 200 mln dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na programy, które będą szukać rozwiązań problemów ekonomicznych i społecznych, jakich doświadczają młodzi.

Jeden z programów, od lat prowadzony już w Chicago, koncentruje się na pomocy nastolatkom zamieszkałym w dzielnicach z wysoką przestępczością. Wśród chłopców, którzy w tym programie uczestniczyli liczba aresztowań i przestępstw spadła o 44 proc.; jednocześnie wzrósł procent osób, które ukończyły szkołę.

Obama bywał krytykowany przez część środowiska afroamerykańskiego, które zarzucało mu, że niewystarczająco angażował się na rzecz poprawy bytu czarnych w USA.

Znany prowadzący programy talk show, Afroamerykanin Tavis Smiley, zarzucił Obamie w ubiegłym roku, że za jego prezydentury nie tylko nie nastąpił postęp, ale sytuacja czarnoskórych pogorszyła się, co pokazują oficjalne dane.

Administracja USA odrzucając krytykę wskazuje na negatywne skutki kryzysu finansowego i gospodarczego dla najniższych warstw społecznych, do których należy wielu Latynosów i Afroamerykanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama gotowy wycofać wojska z Afganistanu? Zmodyfikowane stanowisko USA zostanie przedstawione przez szefa Pentagonu Chucka Hagla do dyskusji na rozpoczynającym się w środę spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.
Obama rozmawiał z Putinem o Ukrainie USA i Rosja nie prowadzą zimnej wojny o Ukrainę
Przez to Obama i USA straciły zaufanie Chin Chiński wiceszef MSZ Zhang Yesui wezwał charge d'affaires ambasady USA w Pekinie by zaprotestować przeciwko spotkaniu prezydenta Stanów z Dalajlamą XIV.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)