Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent nie wetuje. Sześciolatki podpisane

0
Podziel się:

Zgodnie z uchwaloną pod koniec sierpnia przez Sejm nowelizacją, dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r.

Prezydent nie wetuje. Sześciolatki podpisane
(PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którą w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko 6-latki z pierwszej połowy 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r.

_ Ustawa ma na celu złagodzenie oraz usprawnienie rozpoczętego w 2009 r. procesu obniżania wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego przez dzieci sześcioletnie, a także stworzenie w klasach I-III publicznej szkoły podstawowej warunków edukacji podobnych do tych, z którymi dziecko miało do czynienia korzystając z wychowania przedszkolnego _ - można przeczytać na stronie prezydenta.

Zgodnie z uchwaloną pod koniec sierpnia przez Sejm nowelizacją, dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. wraz z siedmiolatkami urodzonymi w 2007 r. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły od 1 września 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.

W nowelizacji zapisano także, że od września 2014 roku klasy pierwsze szkół podstawowych będą liczyły do 25 uczniów. Przepis ten docelowo będzie dotyczył klas I-III (we wrześniu 2014 klasy I, we wrześniu 2015 r. klasy I i II, od września 2016 r. klasy I-III).

W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 w szkołach, gdzie utworzonych będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci zostaną dobrane do poszczególnych klas według wieku, począwszy od najmłodszych. W uzasadnionych przypadkach na wniosek rodziców będzie można odejść od tej zasady. Chodzi np. o sytuację, gdy do szkoły szłoby rodzeństwo urodzone w dwu różnych rocznikach.

Według MEN, ta nowelizacja to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i obawom zgłaszanym przez rodziców, którzy boją się zbyt dużej liczby uczniów w klasach oraz zbyt dużych różnic wieku dzieci w jednej klasie.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Sejm, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

Od samego początku wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków towarzyszą protesty. W czerwcu w Sejmie złożony został wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Wraz z wnioskiem organizatorzy akcji _ Ratuj Maluchy! _ złożyli blisko 950 tys. podpisów osób popierających pomysł organizacji referendum.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent podpisał nowelizację budżetu W komunikacie przypomniano, że sytuacja gospodarcza kraju okazała się gorsza niż zakładano przy sporządzaniu budżetu na ten rok.
To początek końca Poczty Polskiej? Podpisana przez prezydenta ustawa, otwiera rynek dla konkurencji Poczty Polskiej i likwiduje jej monopol w...
Prezydent chce wycofania projektu ustawy Prezydent Rumunii Traian Basescu zaapelował do rządu, by wycofał projekt ustawy umożliwiającej budowę największej w Europie odkrywkowej kopalni złota.
Scenariusz podyktuje życie Tauron to kolejna spółka, która przygotowuje się na wejście na rynek gazowy w Polce. - Rozważamy wejście na rynek gazu, posiadamy już właściwą koncesję. Od strony prawnej i organizacyjnej jesteśmy do tego przygotowani - zapewnia Dariusz Stolarczyk. Firma ma już doświadczenie w sprzedaży i dostarczaniu gazu, w ramach filii swojej spółki w Czechach. Dariusz Stolarczyk, wiceprezes Tauron Energia ...
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)