Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent nie musi ujawniać nazwisk autorów ekspertyz o OFE

0
Podziel się:

Tak orzekł dziś Naczelny Sąd Administracyjny, zamykając tę sprawę.

Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski (Piotr Tracz/REPORTER)

_ Nazwiska ekspertów przygotowujących dla prezydenta Bronisława Komorowskiego opinie prawne w sprawie ustaw emerytalnych nie mogą być ujawnione na zasadzie dostępu do informacji publicznej _ - orzekł dziś Naczelny Sąd Administracyjny, zamykając tę sprawę.

NSA uwzględnił skargę kasacyjną Kancelarii Prezydenta RP od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z maja zeszłego roku, w którym WSA uznał, że niezasadnie odmówiono ujawnienia imion i nazwisk ekspertów (m.in. ekonomistów i prawników konstytucjonalistów), którzy przygotowywali opinie na temat funkcjonowania systemu emerytalnego i Otwartych Funduszy Emerytalnych. NSA zmienił ten wyrok.

Ekspertyzy oraz nazwiska ich autorów chciała poznać osoba prywatna - prawnik z Warszawy, wspierany przez organizację Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Jak poinformował skarżący, do odwołania się od decyzji Kancelarii Prezydenta, która odmówiła ujawnienia mu tych danych, zainspirowało go orzecznictwo różnych sądów - w tym Sądu Najwyższego. Orzecznictwo to - jak podkreślił - zezwalało na udostępnianie imion i nazwisk kontrahentów umów zawieranych z podmiotem publicznym - jedne sądy (w tym Sąd Najwyższy) zgadzały się na to, a inne nie.

Wnioskodawca zwrócił się do Kancelarii Prezydenta o dostęp do informacji publicznej, jaką jego zdaniem są rachunki za ekspertyzy dla prezydenta. Powoływał się na wyrok Sądu Najwyższego z 2012 r., który stwierdził, że w imię zasady jawności życia publicznego i społecznej kontroli nad finansami kraju powinno się móc dowiedzieć, kto uzyskał publiczne pieniądze. W przekonaniu skarżącego, informacja o nazwiskach autorów ekspertyz nie narusza ich prawa do prywatności - co potwierdził WSA, wyrażając zgodę co do nazwisk, a zakazując ujawnienia adresów, numerów kont lub PESEL i NIP tych osób.

Kancelaria Prezydenta miała odmienny pogląd, wskazując, że nie może ujawnić, kto sporządził ekspertyzy, bo taka informacja narusza prawo do prywatności tych osób, zaś powierzone im zlecenie sporządzenia ekspertyzy nie miało charakteru _ pełnienia funkcji publicznej _ - więc pierwszeństwo nad zasadą dostępu do informacji powinna tu mieć ochrona danych osobowych.

Reprezentująca Kancelarię Prezydenta radca prawny Paulina Palka przyznała, że ta sprawa jest jedną z trudniejszych, bo obrazuje _ konflikt zasad prawa, między którymi nie ma kompromisu _. Wnosząc o uwzględnienie kasacji i zmianę wyroku WSA, wskazywała, że ujawnienie nazwisk autorów ekspertyz powodowałoby _ ujawnienie majątku osoby prywatnej, która wykonuje dokument niestanowiący sam w sobie informacji publicznej _.

_ - Czym innym jest pełnienie funkcji publicznej, a czym innym - bycie osobą, która włącza się w działalność publiczną poprzez wykonywanie ekspertyz będących dla prezydenta podstawą do podejmowania decyzji _ - replikował skarżący, przekonując, że nazwiska takich osób również powinny być ujawnione. Wspierał go Szymon Osowski z organizacji Watchdog. _ - To nie jest konflikt zasad, lecz patrzenie przez kancelarię wstecz i dawanie pierwszeństwa tajności nad informacją _ - powiedział.

NSA, uwzględniając kasację prezydenckiej kancelarii, wskazał, że ustawa o dostępie do informacji publicznej zawiera ograniczenia dostępu - jednym z nich jest prawo innych osób do prywatności. Jak mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Wojciech Jakimowicz, można uznać, że imiona i nazwiska ekspertów mieszczą się w tym ograniczeniu.

Odpowiedź NSA na zagadnienie, czy autorzy ekspertyz to w rozumieniu prawa osoby pełniące funkcje publiczne, jest negatywna. Posiłkując się definicją z prawa karnego, sędzia Jakimowicz zauważył, że aby uznać kogoś za osobę pełniącą funkcję publiczną, należy wziąć pod uwagę także to, czy w podstawach prawnych działań takich osób mieści się też element decyzyjny.

_ - Osoby te sporządziły opinie, ale w ich działaniach nie było elementu decyzji. Prezydent, który zwrócił się do nich o opinie, nie przeniósł na nich prawa do decydowania _ - uzasadniał sędzia Wojciech Jaśkowicz.

Wyrok jest prawomocny. _ - W następstwie dzisiejszego wyroku mamy do czynienia z różnym stanowiskiem Sądu Najwyższego i NSA co do możliwości udostępniania takich danych, co samo w sobie jest sytuacją trudną do zaakceptowania _ - skomentował skarżący.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy jadą na misję. Jest zgoda prezydenta Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej w Republice Środkowoafrykańskiej.
Prezydent Komorowski na spotkaniu w Pradze Do stolicy Czech przyjechali przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego oraz części krajów członkowskich UE.
Politycy zjeżdżają do Czech na pięciolecie... Obchody zdominowane będą przez kryzys na Ukrainie.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)