Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent mówi o przygotowaniu do obrony

0
Podziel się:

Doświadczenia z dowodzenia misjami zagranicznymi należy wykorzystać - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent mówi o przygotowaniu do obrony
(PAP/Jacek Turczyk)
bEKAjLiZ

Doświadczenia z dowodzenia misjami zagranicznymi należy wykorzystać w przygotowaniach do obrony własnego terytorium - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w obchodach 10. rocznicy powołania Dowództwa Operacyjnego.

_ - Dziękując za wysiłek na rzecz uczestnictwa polskich żołnierzy w operacjach zewnętrznych, chcę życzyć Dowództwu Operacyjnemu, aby w ramach przekształceń systemu dowodzenia, zmian natury strategicznej w polityce państwa polskiego, doświadczenia zdobyte w dotychczasowej formule potrafiło wykorzystać na rzecz systemu, który stawia na pierwszym miejscu przygotowania i skuteczną obronę własnego terytorium _ - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Polska nadal będzie uczestniczyć w misjach zagranicznych, ale dostosowując swoje zaangażowanie do możliwości oraz do systemu, w którym priorytet mają przygotowania do obrony.

bEKAjLjb

Prezydent poinformował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy, która określi kompetencje naczelnego dowódcy na czas wojny. _ Trzeba uzbroić państwo polskie w skuteczny system nie tylko dowodzenia siłami zbrojnymi, ale również skuteczny system kierowania państwem polskim w wypadku zagrożenia i kryzysu wojennego _ - mówił prezydent.

Dodał, że przesunięciem akcentów na obronę własnego terytorium i konieczność budowania nowoczesnego systemu kierowania państwem potwierdzają wydarzenia na Ukrainie.

Dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki przypomniał, że Dowództwo początkowo przejęło dowodzenie siłami wydzielonymi do misji w Iraku i Afganistanie, z czasem jego zadaniami stało się przygotowanie do połączonych ćwiczeń różnych rodzajów sił zbrojnych, a obecnie odpowiada ono także za wsparcie administracji cywilnej w sytuacjach kryzysowych i dowodzenie w razie zagrożenia wojennego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe notowania prezydenta, ale Sejm... Trzy czwarte Polaków dobrze ocenia działalność Bronisława Komorowskiego - podaje najnowszy sondaż CBOS.
Dodatkowe pieniądze na armię. Pójdą na... Polska będzie też tworzyć infrastrukturę potrzebną na przyjęcie sił NATO, w tym lotniska - ujawnił Szef MON Tomasz Siemoniak.
Polacy jadą na misję. Jest zgoda prezydenta Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej w Republice Środkowoafrykańskiej.
bEKAjLjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)