Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Komorowski w Bundestagu. Oto, co powiedział

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski jest pierwszym polskim prezydentem, który wystąpił w niemieckiej izbie parlamentu.

Prezydent Komorowski w Bundestagu. Oto, co powiedział
(PAP/EPA)
bESNAzrF

Musimy pamiętać o ludziach polsko-niemieckiego pojednania, takich jak Willy Brandt, Helmut Kohl, Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski - to słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego w Bundestagu, wygłoszone z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Aktualizacja 15:21

Prezydent Komorowski przypomniał słowa Władysława Bartoszewskiego, który jako minister spraw zagranicznych mówił w Bundestagu w 1995 roku, że stosunki polsko-niemieckie uzyskały wymiar europejski. Dodał, że ostatnie 25-lecie to niewiarygodna wprost historia wspólnego budowania zjednoczonej Europy przez Polaków i Niemców.

bESNAzrH

_ To również niezwykla historia pojednania, które - pamiętając o tysiącach mogił, zgliszczach powstańczej Warszawy i ruinach Berlina - buduje i budować będzie nową nadzieję dla Europy i świata _ - podkreślił Bronisław Komorowski.

Polski prezydent przypomniał również, że pełne pojednanie, już w warunkach wolności, wywalczone między innymi przez polską _ Solidarność _, było zwieńczeniem wysiłków na rzecz nowego początku w stosunkach polsko-niemieckich.

Wspólna Europa - młodych Polaków i Niemców

- _ Młodzi Polacy i Niemcy mogą po raz pierwszy od dwustu lat wspólnie budować przyszłość narodów zjednoczonej Europy _ - powiedział Bronisław Komorowski w Bundestagu. Wyraził ponadto radość z faktu, że obydwa narody pragną pamiętać o tym _ ważnym przewrocie w dziejach pamięci, poprzedzonym okrutną, gorzką ale też chwalebną historią narodów Europy Środkowo-Wschodniej _.

Jako dowód pamięci polski prezydent wskazał symboliczny fragment muru Stoczni Gdańskiej nieopodal budynku Reichstagu, czy Autostradę Wolności, która niedługo będzie fizycznie i symbolicznie łączyła Warszawę z Berlinem.

bESNAzrN

Bronisław Komorowski podziękował niemieckiemu prezydentowi Joachimowi Gauckowi, przewodniczącemu Bundestagu Norbertowi Lamertowi oraz wszystkim _ wolnym Niemcom _ za gesty _ nie tylko pod adresem polskiej _Solidarności", ale również wszystkich marzących o pojednaniu i współpracy polsko-niemieckiej".

Bronisław Komorowski jest pierwszym polskim prezydentem, który wystąpił w niemieckiej izbie parlamentu.

Umacnianie wspólnoty to trudne zadanie

_ Podtrzymywanie wojskowych, politycznych, gospodarczych i społecznych więzi transatlantyckich to dobra inwestycja w przyszłość _ - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Bundestagu. Dodał, że umacnianie jedności i solidarności Unii Europejskiej oraz wspólnoty szeroko rozumianego Zachodu to trudne zadanie w czasach wielkiej niepewności.

_ Wyzwanie jest tym większe, że zmieniając Europę i umacniając wspólnotę translatlantycką, musimy wspólnie znajdować odpowiedź na geostrategiczne wyzwania w naszym otoczeniu _ - podkreślił prezydent.

bESNAzrO

Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie z postanowień szczytu NATO w Walii.

_ Dobrą wiadomością jest, że jedną z odpowiedzi na wojnę na Ukrainie będzie strategiczne wzmocnienie wschodniej flanki NATO poprzez stałą obecność wojsk sojuszniczych w krajach granicznych _ - mówił polski prezydent w Bundestagu.

Jak podkreślił Bronisław Komorowski, odstraszanie nie jest przeciwieństwem współpracy i dialogu, a jest jej koniecznym uzupełnieniem.

_ - Są bowiem na świecie siły, które nie liczą się z podjętymi zobowiązaniami, jeśli wyczują u swoich partnerów militarną słabość lub brak zdecydowania _ - zauważył polski prezydent. Bronisław Komorowski powiedział ponadto w Bundestagu, że polsko-niemiecka odpowiedzialność nie kończy się na Unii Europejskiej.

bESNAzrP

_ Nasze kraje łączy wspólnota odpowiedzialności za Sojusz Północnoatlantycki, który odgrywa stabilizującą i doniosłą funkcję w całym porządku globalnym _ - zaznaczył. Jego zdaniem, to Niemcy - największy kraj tak zwanej starej Unii oraz Polska - największy kraj Unii nowej powinny dać przykład w budowaniu bezpiecznej Europy dla kolejnych pokoleń._ - Tylko wspólnie możemy budować i bronić demokratyczną i pokojową Europę przyszłości _ - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że skończyły się czasy pokojowej dywidendy po zakończeniu zimnej wojny._ - Europa musi zmierzyć się z wyzwaniami, które coraz częściej mają charakter zagrożenia agresją militarną _ - dodał polski prezydent.

Czytaj więcej w Money.pl
_ 2014 będzie szczególnym rokiem _ Wezwał do umocnienia narodowej wspólnoty i dumy oraz ...zmiany nazw głównych autostrad na _ Wolności _ i _ Solidarności _.
Komorowski wskazuje źródło sukcesu Polski - Nie ma wolności bez przedsiębiorczości - powiedział prezydent, wręczając nagrody przedsiębiorcom.
Tomasz Nałęcz zdradza termin powołania rządu Według kalendarza, od dzisiaj obecny rząd będzie w stanie dymisji. Od tego czasu desygnowana na premiera Kopacz, będzie miała dwa tygodnie na skompletowanie składu rządu.
bESNAzsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)