Notowania

argentyna
24.06.2012 08:10

Prezydent Argentyny odwołała ambasadora po zmianie prezydenta Paragwaju

Odwołanie ambasadora ze stolicy Paragwaju Asuncion to reakcja na poważne zaburzenia porządku instytucjonalnego Paragwaju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Argentyny Christina Kirchner

Argentyna odwołała swojego ambasadora z Paragwaju w odpowiedzi na niespodziewane usunięcie z urzędu paragwajskiego prezydenta Fernanda Lugo - poinformowało (czasu miejscowego) argentyńskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Odwołanie ambasadora ze stolicy Paragwaju Asuncion to reakcja na _ poważne zaburzenia porządku instytucjonalnego (Paragwaju), których punktem kulminacyjnym stało się usunięcie z urzędu wybranego zgodnie z konstytucją prezydenta Fernanda Lugo i zapaść porządku demokratycznego _ - podkreślono w komunikacie resortu.

Prezydent Argentyny Christina Kirchner w piątek nazwała _ puczem _ błyskawicznie przeprowadzonego w piątek impeachmentu wobec Lugo. Procedurę tę zastosowano zaledwie dwa dni po tym, jak Senat postawił Lugo w stan oskarżenia za _ złe wywiązywanie się z obowiązków _.

Obowiązki Lugo przejął dotychczasowy wiceprezydent Federico Franco. Na szefa państwa został zaprzysiężony w kilka godzin po tym, jak stanowiska został pozbawiony jego poprzednik.

W odpowiedzi na stanowisko Argentyny Franco zapowiedział, że postara się przekonać Buenos Aires, iż procedura impeachmentu odbyła się z poszanowaniem prawa. Powiedział też, że poprosi Lugo, by pomógł mu _ zmniejszyć ciśnienie _ w regionie, wywołane przeprowadzeniem tej procedury.

61-letni Lugo, były katolicki biskup, oskarżony został o niewywiązanie się z ciążących na nim obowiązków po krwawych starciach w ub. tygodniu na północnym wschodzie kraju między policją a ubogimi, bezrolnymi chłopami. Policja usiłowała wyrzucić ok. 150 wieśniaków z liczącej ok. 2 tys. ha leśnej posiadłości jednego z polityków ze Stowarzyszenia Narodowo-Republikańskiego (Partii Colorado).

Lugo, któremu do końca kadencji pozostał jeszcze rok, objął urząd pod hasłami pomocy dla najuboższych Paragwajczyków, kładąc kres sześciu dziesięcioleciom rządów Partii Colorado. Reakcja Argentyny odzwierciedla powszechne nastroje w regionie wobec nagłej zmiany we władzach Paragwaju. Wcześniej w bardzo ostrych słowach skrytykowała ją Unia Narodów Południowoamerykańskich.

Czytaj więcej o problemach za Oceanem w Money.pl
Odwołują prezydenta. Za spór o ziemię Paragwajski parlament postanowił rozpocząć procedurę impeachmentu lewicowego prezydenta Fernando Lugo.
Oskarża Davida Camerona. "To afront!" Cristina Fernandez de Kirchner zaapelowała w ONZ o rozpoczęcie rozmów na temat Wysp Falklandzkich, nazywanych w Argentynie Malwinami.
Rosną napięcia. Wlk. Brytania demonstruje siłę Uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk i ostatnio zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów.
Tagi: argentyna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz