Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Abchazji nie jest w stanie pełnić urzędu. Wyznaczono datę wyborów

0
Podziel się:

- Prosiliśmy prezydenta, by ustąpił. Zdecydowaliśmy się po prostu na przeprowadzenie nowych wyborów - powiedział deputowany opozycji Besłan Butba.

Aleksandr Ankwab
Aleksandr Ankwab (AP/FOTOLINK/East News)
bESwcVnp

Parlament Abchazji - separatystycznej republiki gruzińskiej, która ogłosiła niepodległość - przegłosował wczoraj datę przedterminowych wyborów nowego prezydenta, a na p.o. prezydenta wyznaczył przewodniczącego parlamentu Walerija Bganbę.

Przedterminowe wybory mają się odbyć 24 sierpnia - zadecydowała większość deputowanych. W stosownej uchwale zaznaczono, że taką decyzję podjęto, gdyż dotychczasowy prezydent Aleksandr Ankwab nie jest w stanie dalej sprawować urzędu, a jego zastępca Michaił Łogua ustąpił z urzędu.

_ - Prosiliśmy prezydenta, by ustąpił dwa dni temu, Dziś zdecydowaliśmy się po prostu na przeprowadzenie nowych wyborów _ - powiedział deputowany opozycji Besłan Butba.

bESwcVnr

Ankwab porzucił swój urząd we wtorek wieczorem, gdy do jego gabinetu wtargnęli rozwścieczeni demonstranci, żądając dymisji. Przeciwnicy Ankwaba zarzucają mu, że nie panuje nad szalejącą korupcją ani nad dygnitarzami, którzy marnotrawią i rozkradają ruble, które przysyła Rosja na utrzymanie Abchazji.

Ankwab po raz kolejny powiedział, że nie przyjmuje do wiadomości apelu o ustąpienie i o zwolnienie premiera.

Bez względu na to, kto będzie rządził w Abchazji, będzie ona - jak pisze Reuters - dalej utrzymywała silne więzi z Rosją, gdyż zależy od jej politycznej i ekonomicznej pomocy. Niemniej niepokoje lub rozlew krwi w tej separatystycznej republice mogłyby być kłopotliwe dla Rosji, która zbulwersowała Zachód uznaniem niepodległości Abchazji i drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Osetii Południowej, a ostatnio zaanektowaniem ukraińskiego Krymu - pisze agencja Reutera.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory na Ukrainie. Kreml komentuje wyniki Rzecznik Kremla uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy uważa wybory prezydenckie na Ukrainie za uczciwe i sprawiedliwe.
Bez niespodzianki. Grybauskaite wygrywa Po obliczeniu wyników z połowy okręgów wyborczych bezpartyjna Dalia Grybauskaite, a jej rywal - socjaldemokrata, europoseł Zigmantas Balczytis - ponad 42 proc.
Policzyli głosy w wyborach. Po miesiącu 14 czerwca o fotel prezydenta zmierzą się były szef MSZ dr Abdullah oraz były minister finansów Aszraf Ghani.
bESwcVnS
wybory
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)